Pokud s posilováním začínáte nebo jste právě začali s novým cvičením, může být pro vás obtížné se druhý den ráno obléknout. To je pravděpodobně způsobeno bolestí svalů, často se přidává otok a ztuhlost. Svalové otoky mohou být známkou toho, že se po posilování zotavují těžce namožené svaly, nebo může jít o to, že jste cvičení přehnali. Když poznáte své svaly, můžete otokům zabránit.
Cvičení děláte špatně
Před zrcadlem v posilovně to může vypadat správně, ale nesprávná technika vystavuje vaše svaly nadměrné zátěži. Pohupování v bocích nebo nevyužívání plného rozsahu pohybu je vyloučeno. To může vést k otokům kloubů – které mohou být mylně považovány za otoky svalů – a k natažení nebo natažení svalů. Poraďte se s osobním trenérem nebo zkušeným cvičitelem, který vám předvede správnou techniku. Nebo využijte online zdroje, kde najdete instruktážní články o technice cvičení.
Kdy se není čeho bát
Otok po cvičení bez zranění vzniká dvěma způsoby. Existuje bolestivost a otok, které pociťujete bezprostředně po tréninku, a pak bolestivost svalů s opožděným nástupem (DOMS), která se objevuje druhý den po tréninku. Nejpravděpodobnější příčinou jsou mikrotrhliny ve svalech a pojivové tkáni. Prodlužující se kontrakce svalů, ke kterým dochází při cvicích, jako jsou bicepsové zdvihy, zvyšují pravděpodobnost vzniku otoků a bolestivosti. Zvýšení intenzity nebo frekvence cvičení nebo první provedení tréninku může rovněž způsobit otok a bolestivost. Tato forma otoku obvykle sama zmizí po třech dnech a nevyžaduje léčbu.
Příznaky, že je něco špatně
Otok vzniklý natržením svalových vláken je důsledkem svalového přetížení nebo natažení. Na rozdíl od DOMS vyžaduje svalové napětí léčbu. Podívejte se na zdroj otoku, zda není pohmožděný, zarudlý a citlivý. Sval nemusíte vůbec používat a při odpočinku nebo používání svalu můžete pociťovat bolest. Přiložte na sval tepelné nebo ledové obklady přes ručník a poraďte se s lékařem, aby zranění vyšetřil pro další léčbu.
Prevence je lepší než léčba
Každé posilování vždy zahajte pětiminutovou rozcvičkou na kole nebo mírně intenzivním joggingem. Zahřátí zvyšuje pružnost a vytrvalost svalů, což pomáhá předcházet natažení a natažení svalů. Nezabrání však otokům souvisejícím s DOMS. Začněte s lehkými váhami a postupně zvyšujte intenzitu, abyste předešli „šokování“ svalů těžkými váhami. Používejte lehké činky třikrát týdně po dobu jednoho až dvou měsíců, než začnete zvyšovat váhu.