Spánek a jeho vliv na hubnutí

Už jste si taky někdy říkali, na co všechno má vliv naše kvalita spánku? Spánek se totiž úzce pojí s hubnutím. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. I spánek má velmi velký vliv na naše hubnutí. 

Délka spánku 

Délka spánku může vašemu hubnutí docela dost napomoct a nebo nám může také v hubnutí zkřížit naše plány. Nedostatek spánku se úzce pojí s přibíráním (a tedy i větším Body Mass Indexem). To znamená, že pokud spíte méně než 7 hodin denně, snadno vám způsobí spánek větší hmotnost, než jakou byste měli za okolností, že byste spali dostatečně. 

Nedostatek spánku Co ještě nedostatek spánku může způsobit? Pokud spíme méně, než bychom měli, podstatně roste chuť na jídlo. Mají to na svědomí dva hormony – ghrelin a leptin. Je to vědecky dokázáno podle studií.

Rizika nedostatečného spánku

Kromě těchto dopadů,  které jsem zde již vyjmenovala, má také nedostatek spánku bohužel velký vliv na funkci mozku. Kromě toho se jako vedlejší účinek může objevit únava, stres, deprese, agresivita, nebo podrážděnost. Dalším rizikem může být také diabetes. Pokud se vaše buňky stanou rezistentními vůči inzulinu, ve vašem krevním oběhu zůstává více cukru. To znamená, že tělo začne produkovat více inzulinu, aby si to nějak kompenzovalo. Nadbytečný inzulin vyvolává větší hlad a tudíž se ukládá více kalorií jako tuk.


Co z toho tedy vyplývá? (shrnutí)

Spěte minimálně 7 hodin denně – spánek je pro naše tělo v každém směru velmi důležitý.

Choďte spát pravidelně v určitou hodinu – tělo si pak lépe odpočine. 

Neponocujte a nechoďte spát příliš pozdě – po ponocování také není vhodné z důvodu únavy, špatného soustředění se, atd.

Poruchy spánku a nespavost, příčiny a léčba, poradna lékaře - Laik