Jak mohou kvasinkové infekce zastavit hubnutí

Pokud trpíte chronickými kvasinkovými infekcemi, možná si neuvědomujete, že mohou přispívat k přibývání na váze nebo potížím s hubnutím. Přečtěte si, jak léčit přemnožení kandidy a vrátit hubnutí do správných kolejí.

Pokud jste někdy měli kvasinkovou infekci, znáte postup léčby. Zajděte k lékaři nebo do lékárny, pořiďte si léky proti plísním a okamžitě ji nechte zmizet!

Obvykle se u závažných případů kvasinkových infekcí podává lokální krém nebo někdy i lék na předpis, který však skutečný problém nikdy neodstraní, ve skutečnosti může tento druh přístupu někdy situaci z dlouhodobého hlediska ještě zhoršit.

Všimli jste si někdy, že po měsíci nebo dvou po kvasinkové infekci se u vás objeví další?! To není zrovna veselé. V dnešní společnosti jsou bohužel chronické problémy s kvasinkami a plísněmi až příliš časté, přičemž postiženy jsou převážně ženy.

Náš moderní způsob života nepodporuje zdraví, přispívá k přemnožení kvasinek, oslabení imunitního systému a nepřímo i k nárůstu hmotnosti. Je to základní příčina mnoha běžných onemocnění a bez správného řešení se budou stále vracet, další agresivnější než to předchozí.

Co je kvasinková infekce?

Můžete slyšet, že lidé definují přemnožení kvasinek jako kandidu, kvasinku, která žije převážně ve střevech a u žen ve vagíně. Když je tělo zdravé, normální hladina kvasinek nezpůsobuje problémy, ale když je náš imunitní systém oslabený, běžně se užívají antibiotika a je nezdravá strava s vysokým obsahem cukru, kvasinky se začnou množit a přebírat vládu, což vede ke kvasinkovým infekcím. Proto je strava také zásadní součástí léčby chronické kandidy.

Vaše střeva by měla obsahovat poměr přibližně 80 % prospěšných bakterií a 20 % neutrálních a patogenních, který však může být naším moderním životním stylem poměrně snadno vyčerpán.

Kvasinkové buňky se neustále množí a odumírají, což by mohlo vysvětlovat, proč se někdy během měsíce cítíte skvěle a jindy ne. Tyto odumírající buňky produkují toxiny, které se uvolňují do krevního oběhu, abyste se jich zbavili, ale pokud játra nefungují optimálně nebo jsou narušeny jiné detoxikační systémy, například tlusté střevo, které tyto toxiny vylučuje, cítíte se slabí, nemocní a objevují se další příznaky známé jako odumírání. Běžnými příklady jsou únava, nevolnost, bolesti hlavy, nadýmání, plynatost, zácpa, zimnice, horečka, vyrážka a dokonce intenzita příznaků kvasinkové infekce.

Mohou být chronické kvasinkové infekce základní příčinou vašeho problému s hubnutím?

Pokud se snažíte zhubnout a menší konzumace jídla nefunguje, obvykle se jedná o větší problém v jiné části těla. V těchto případech je odpor k hubnutí příznakem větší nerovnováhy.

Většina klientů, které vídám s kvasinkovými infekcemi, mě nevyhledala z tohoto důvodu. Většina z nich hledá pomoc buď s kožními problémy, nebo s hubnutím. Kvasinkové infekce jsou však červenou vlajkou, která může být velmi výmluvná pro zdravotní stav člověka a pro to, jak začít řešit základní problém.

Kvasinky jsou zcela jistě jednou z možností, které mohou u některých přispívat k přibývání na váze, navíc brání člověku zhubnout, bez ohledu na to, jak málo jí nebo jak moc cvičí.

Mezi další běžné příznaky, které se mohou objevit při pokusu o hubnutí s přemnoženými kvasinkami, patří:

 • únava a vyčerpání
 • nedostatek koncentrace
 • chuť na cukr a sacharidy
 • snížení imunity (nachlazení, nemoci…)
 • trávicí potíže (střevní plynatost, nadýmání nebo křeče)
 • příznaky alergie v chladném vlhkém počasí nebo na vlhkých místech
 • PMS (Premenstruační syndrom)
 • ztráta libida
 • akné
 • zápach z úst / tělesný pach
 • nehtová plíseň
 • „jaterní skvrny“ na kůži

Toto je jen několik příznaků, které se u některých pacientů mohou objevit v případě přemnožení kvasinek. Existuje mnoho dalších, takže mějte na paměti, že každý příznak může souviset s kvasinkovým problémem, který je jeho příčinou.

Způsoby, jakými se chronické kvasinkové infekce mohou vyvinout:

Oportunní bakterie a kvasinky se neuchytí jen tak bezdůvodně. Obvykle to má nějakou příčinu. Označuji je ve třech hlavních kategoriích. Na naši střevní flóru má vliv vše od stresujícího životního stylu přes stravu až po léky.

 • Strava – strava s vysokým obsahem cukru, škrobu a zpracovaných potravin je palivem pro kvasinky, kterým se daří a které se množí. Tato studie zjistila, že biofilmy kandidy jsou tvořeny z 32 % glukózou. Bylo zjištěno, že kvasinky Candida potřebují cukr nejen k rozmnožování, ale také k vytvoření ochrany v podobě biofilmu, který brání imunitnímu systému v útoku na ně.
 • Životní styl – stresující životní styl může snižovat imunitu, a tím vést k poklesu prospěšné střevní flóry. 70-80 % imunity se nachází ve střevech. Udržování bakterií pod kontrolou má zásadní význam pro udržení příznaků a nemocí na uzdě. Dalšími faktory, které mohou vést k přemnožení kvasinek, jsou vystavení chlorované vodě, zneužívání alkoholu a dlouhodobé užívání antikoncepce, zažívací potíže pocházející z nedostatku žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové), které přispívají k nestrávené potravě a vedou k příznakům, jako je zácpa a průjem.
 • Léky – zejména antibiotika jsou velkým faktorem při přemnožení kandidy a kvasinek. Zabíjejí všechny druhy bakterií, včetně těch dobrých, což umožňuje osídlení škodlivými bakteriemi. Zneužívání alkoholu může také změnit střevní flóru a vést k přemnožení kvasinek.

Jak chronické kvasinkové infekce ovlivňují hubnutí

Pokud se vaše strava skládá ze škrobnatých sacharidů a cukrů, je snazší předpokládat, že může být přítomna nerovnováha kvasinek a cukr ze stravy podporuje růst škodlivých kvasinek, které přispívají ke skutečnému tloustnutí a přibývání na váze.

Proto je obtížné zastavit chuť na sacharidy a cukr. Je to víc než jen síla vůle, je to fyziologický efekt, který mnohdy přesahuje naše myšlenky a schopnost říci ne. Kvasinky přežívají z glukózy, takže tyto chutě mohou být ve skutečnosti přílivem kvasinek volajících po palivu. Čím více chutí máme, čím více jim podléháme, tím snadněji přibíráme na váze a tím obtížněji hubneme.

Přemnožení kvasinek může také upozornit imunitní systém, aby se více snažil chránit před toxiny, které kvasinky vylučují. Postupem času může tento trvalý a chronický stres zvýšit hladinu kortizolu, protože začne ovlivňovat zdraví nadledvinek.

Chronický trvalý stres neumožňuje hubnutí, protože tělo dává přednost stresu před čímkoli jiným v těle. Jedná se o režim přežití. Dokud jsou v těle přítomny kvasinky, které produkují více toxinů, stres se zvyšuje, což pro některé lidi činí hubnutí velmi obtížným, ne-li nemožným.

Jak nadobro porazit chronické kvasinkové infekce a problémy s hmotností

Mnoho informací o kvasinkách a candidě, které zahrnují stravu a doplňky stravy, často opomíjí velmi důležitý krok. Existuje ještě jedna stránka příběhu, o které se mluví jen zřídka a která může mít zásadní vliv na účinný plán léčby: Biofilmy.

Jak biofilmy podporují recidivu kvasinkové infekce

Nedostatek znalostí o biofilmech může být dokonce příčinou vysokého počtu recidiv a neúspěšných pokusů, které mnozí zažívají, což přispívá k frustraci z toho, že se kvasinkových infekcí zbavují nadobro.

Kvasinkové buňky mají kolem sebe ochranu zvanou biofilmy. Ty fungují jako ochranné štíty kolem kvasinek a dalších mikroorganismů. To ještě více ztěžuje útok na kvasinky, protože léky proti plísním, které užívá většina lidí, se přes tuto matrici biofilmu nemohou dostat, ať už jde o léky nebo bylinné přípravky. Takto se kvasinky skrývají a chrání se před zničením.

Při léčbě chronických kvasinkových infekcí je důležité užívat něco, co bude řešit ochranné biofilmy.

Jak léčit chronické kvasinkové infekce:

Sečteno a podtrženo, řešení přemnožení kvasinek vyžaduje komplexní přístup. Doporučuje se provádět úpravy v následujících oblastech po dobu 4-8 týdnů, dokud nebude kandidóza zlikvidována:

 • Strava: Vyloučit všechny přírodní přidané cukry a potraviny s vysokým obsahem škrobu a sacharidů. Patří sem ovoce, škrobnatá zelenina, všechny obiloviny a mléčné výrobky (s výjimkou másla) a všechny potraviny obsahující kvasnice.
 • Doplňky: Je nutné řešit biofilmy i samotné kvasinky. Velmi účinné mohou být plnospektrální antimikrobiální přípravky, které mohou zahrnovat byliny, jako je vlašský ořech a berberin, a také prostředky narušující biofilmy. Ten je buď na bázi enzymů, nebo specifické aminokyseliny a silného antioxidantu známého jako N-acetyl cystein. Studie prokázaly, že N-acetyl cystein má antibakteriální vlastnosti, které fungují také jako narušitel biofilmu. Je také dobré denně zařadit kvalitní probiotikum.
 • Odstranění stresu: Stěžejní část každé cesty k uzdravení, která je obvykle přehlížena. Když je tělo bombardováno přemnožením kvasinek, dochází k zánětům, které způsobují neustálý vnitřní stres. Zaměření na dostatek spánku/odpočinku, psychicky stimulující cvičení, jako je meditace, a podpora detoxikace prostřednictvím kvalitního pocení, koupele s epsomskou solí nebo dokonce lymfatické masáže – to vše může pomoci zbavit tělo toxinů a kvasinek.

Stejně jako konvenční přístup k řešení problémů s kvasinkami je i řešení hubnutí vnímáno s velmi omezeným pohledem. Nejlepší je spolupracovat s lékařem, abyste měli jistotu, že jste sledováni a řešíte všechny své problémy komplexně.