7 věcí, které nesmíte jíst před spaním!

Jíst těsně před spaním je ten nejlepší recept na to, jak zaručeně přibrat. Ač to zní neuvěřitelně, tak noční výpravy do lednice, či spižírny, mohou mít i dalekosáhlejší následky, než je pouze váha. Večerní svačinky mohou dokonce poškodit i tkáně ve vašem krku a jícnu. Důvodem jsou žaludeční šťávy, se kterými se občas každý setkal, když ho tzv. „pálila žáha“. V tomto případě se ale nejedná přímo o pálení žáhy, ale o tzv. „tichý reflux“, který má stejné příčiny, ale jiné příznaky. Místo trávení se může dostavit třeba bolest v krku, chronický kašel, nebo potíže s polykáním. Dle studií 50% američanů tímto problémem trpí a ani to nevědí.

Vše se odvíjí od toho, v kolik hodin večeříte. Správně byste měli večeřet nejpozději 3 hodiny před tím, než půjdete spát. Pokud to pro vás není problém a běžně takto večeříte, tak věřte, že špatně vybraná noční svačinka může způsobit časem i různé zdravotní problémy. Pokud se tedy chystáte před zalehnutím do peřin do sebe ještě něco hodit, tak zde je seznam věcí, které jsou před spaním vůbec nejhorší.:

Alkohol

Alkohol uvolňuje ventily, které spojují žaludek a jícen. Jakmile se tyto ventily uvolní, tak tělo není schopné uchovávat jídlo tam, kde má správně být a žaludeční šťávy mají volný průchod jícnem. Pokud si dáváte alkohol před spaním, tak téměř tělo žádáte, aby vyvolalo iž zmiňovaný reflux.

Soda

Není moc věcí, které by byly chemicky kyselejší, než klasická soda. Soda působí špatně na ty samé ventily, jako alkohol a ještě navíc zvyšuje žaludeční tlak.

Čokoláda

Některé čokolády s příchutí obsahují příliš tuku a ten uvolňuje tyto ventily mezi žaludkem a jícnem také. Navíc čokolády obsahují kofein a méně známý stimulant nazývaný theobromin, což je v podstatě trojí pohroma.

Sýry

Sýry jsou další vysoce tučné jídlo. Pokud si ale dopřáváte tvrdé sýry, jako je parmezán a kvalitní švýcarské sýry, tak se nemusíte tolik obávat, jelikož tyto sýry nepůsobí na náš žaludek příliš špatně. Co si zaručeně nedávejte, to jsou měkké sýry jako fetta a mozzarella.

Ořechy

Pokud jde o mastné kyseliny, tak je jedno jestli se nám vrací naředěné, nebo nenaředěné. Ikdyž oříšky obsahují ty dobré kyseliny, tak před spaním se pro nás stávají těmi špatnými, jelikož po smíchání se žaludečními šťávami se nám vrátí ve své „zlé“ podobě. Proto byste neměli před spaním jíst například kešu, vlašské ořechy, makadamové ořechy a arašídy – ty jsou nejhorší. Pokud si ale dáte pár pistácií, nebo mandlí, tak to tak hrozné není.

Citrusy

Citrusy jsou hodně kyselé. Sklenice pomerančové nebo třeba i jablečné šťávy je asi ta nejhorší volba. Někteří lidé mohou jíst před spaním klidně červená jablka a neudělá to s nimi nic, záleží na vašem trávení.

Káva

Káva je ve své podstatě nejen kyselá, ale obsahuje i velké množství kofeinu a proto vytváří dodatečné žaludeční kyseliny. Pokud ale kávu popíjíte rádi, tak večer si dejte kávu bez kofeinu, která má obecně nižší obsah různých kyselin, než káva běžná.

 

Takže co si vlastně můžme dát před spaním, když máme ještě hlad, nebo na něco chuť? Určitě doporučujeme něco s nízkým obsahem různých kyselin, jako jsou třeba banány, nebo misku cereálií bez cukru s nízkotučným mlékem. Dále si můžete dát třeba heřmánkový čaj, který vás pocitově naplní a sklidní váš žaludek.