7 zdravotních důvodů, proč jít večer na drink!

Jít večer na drink a kopnout do sebe 4 koktejly, protože je happy hour, není ze zdravotního hlediska příliš dobré. Pokud vypijeme za večer ale jen něco málo, tak to bude mít účinek naopak velmi pozitivní! S touto skutečností se ztotožnilo již mnoho studií a zdůrazňují tak velice pozitivní zdravotní účinky umírněné konzumace alkoholu. Tuto informaci nepotvrzuje žádný neznámý doktor někde z Ázerbajdžánu, ale přímo Ph.D. Sam Zakhari, bývalý ředitel divize metabolismu a zdraví z amerického Národního institutu závislosti na alkoholu a alkoholismu. Nyní je tento vážený doktor víceprezident Rady lihovin pro USA.

Co je tedy vlastně mírný příjem alkoholu? Je definován jako jedna sklenice denně pro ženy a až dvě pro muže. Pro ženy to může být sklenice vína a pro muže třeba dvě malá piva. Samozřejmě to neplatí tak, že si celý týden budeme střádat náš denní průměr a v pátek večer vyžahneme 10 piv a 5 sklenic vína, jelikož doktor říkal jednu denně a vy jste si to šetřili na pátek.

V podstatě to znamená, že si můžete dát víno či pivo při večeři, nebo při sledování televize. Podíváme se, jaké zdravotní výhody nám to přináší!

1. Může ochránit naše srdce

Některé studie opravdu potvrzují, že nízký, až střední příjem alkoholu je spojen se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Navzdory všeobecnému přesvědčení nenajdeme tuto ochranu pouze u vína, ale objevila se i u piva a destiálů. Toto riziko je sníženo tím, že se nám zvýší hladina HDL, neboli dobrého cholesterelu a sníží se i shlukování krevních destiček v krvi

 

2. Může snížit celkové riziko smrti

Ano, opravdu čtete správně. V nedávném přehledu 24 studií vědci zjistili, že existuje vyšší riziko úmrtí u žen, které pijí příliš, ale nižší riziko úmrtí u žen, které pijí málo, až středně. Podobné nálezy byly zjištěny ve studii u pacientů s hypertenzí (vysoký tlak v tepnách), z čehož vyplývá, že nízký až střední příjem alkoholu je nepřímo spojen s rizikem kardiovaskulárních onemocnění a smrti.

 

3. Může snížit riziko mrtvice

V jiných zajímavých studiích se můžeme dočíst, že zvyšující se počet výzkumů dokazuje, že mírné pití alkoholu je spojeno s nižším rizikem mrtvice.

 

4. Může chránit proti diabetu 2. typu

Některé výzkumy potvrdily, že mírné pití alkoholu může snížit dokonce riziko vzniku cukrovky 2. typu. Nedávný výzkum naznačil, že by to mohlo být tím, že mírné pití alkoholu zprostředkovává zvýšení citlivosti na inzulín, snížuje bazální sekreci inzulínu a snižuje hladiny glukagonu nalačno.

 

5. Může chránit vaše klouby

Výzkumy ukazují, že ženy, které si dopřávaly pár drinků týdně po dobu nejméně 10 let, měly asi o polovinu menší riziko vzniku revmatoidní artritidy než ženy, které pily méně, nebo vůbec.

 

6. Může pomoci udržet soustředěnost

Existuje několik různých kognitivních výhod lehkého pití alkoholu. Některé studie ukázaly, že jedna sklenice denně snižuje riziko úbytku kognitivních funkcí, zatímco další výzkum zjistil, že lehké až střední pití alkoholu snižuje riziko Alzheimerovy choroby a vaskulární demence.

 

7. Může zlepšit vaše BMI

Jedna velice povzbudivá studie zjistila, že ženy, které pijí alkohol s mírou, měly nižší váhu a bylo u nich méně pravděpodobné, že budou bojovat s nadváhou narozdíl od žen, které nepily alkohol vůbec. Odborníci se domnívají, že orgány dlouhodobých mírných pijáků se dokáží alkoholu přizpůsobit jinak, než orgány nepijáků, nebo naopak alkoholiků.

 

Samozřejmě vás tímto nenabádáme k pravidelnému pití alkoholu za účelem lepšího zdraví. Je mnoho skupin lidí, které alkohol pít nemůžou, nebo by určitě neměly. Určitě by alkohol neměli pít děti, těhotné ženy, nebo lidé s určitými zdravotními potížemi. Dále ani lidé, kteří berou různé léky, které mohou interferovat s alkoholem.

Samozřejmě je velká výhoda vědět, že pokud si dnes chcete dát jedno víno, pivo, nebo skotskou, tak můžete a máte k tomu i skvělý důvod. VAŠE ZDRAVÍ!