Chodit, nebo běhat?


My lidé to máme zvláštně uzpůsobené. Představujeme si, že k tomu, abychom zhubli, musíme začít běhat. Tak to ale vůbec není.
Když se řekne pohyb – co si pod tímto slovem představíte? Někdo běhání, někdo tanec, někdo pouze pohybové aktivity. A tady se právě dostáváme k docela důležité informaci. Způsob ke zhubnutí není jen sport a běh. Může to být vyloženě jakákoliv pohybová aktivita (což znamená i delší procházky), což si spousta lidí v dnešní době vlastně vůbec neuvědomuje.
Navíc pokud ještě trpíte obezitou, mám pro vás nejspíše potěšující zprávu – běh není vhodný pro obézního člověka. Při běhání obézního člověka totiž dochází k přetěžování kloubů, což se může značně podepsat na jeho zdraví a naopak mu ještě více uškodit, než pomoct.

Mnohem výhodnější je pro něj tedy například procházka – sice se bude pohybovat, ale u procházky k žádnému přetěžování svalů nedochází. Naopak je to výhodnější v tom, že u procházek nikam nespěcháte, nadýcháte se čerstvého vzduchu, pohybujete se a hubnete (samozřejmě pokud chodíte na procházky pravidelně a na několik desítek minut, je hloupost si myslet, že jedna pětiminutová procházka za měsíc vám pomůže).
A pokud tedy chcete zhubnout, mám pro vás radu. Pokud nemáte dostatečnou motivaci, abyste se k pohybovým aktivitám dokopali sami, nevadí. Stačí si svoje cíle zapsat do deníčku a do mobilu a mít je stále na očích. A za to, když svůj cíl splníte, se odměnit. Může to být cokoliv – občas i nezdravá jídla – ale zase se to opravdu nesmí přehánět, takže jenom jednou za čas.

Pohybová aktivita při srdečních onemocněních – Corintez