4 mýty o vašem metabolismu

Metabolismus – to je slovo, kterým se lidi strašně rádi ohánějí, když se vymlouvají, proč vlastně mají tu pěkně vykrmenou vaničku, nebo rosolovitý zadeček. Zjednodušeně řečeno, metabolismus je způsob, jakým vaše tělo přemění potraviny na energii. Všichni víme, že valná většina lidí obviňuje právě metabolismus, za své problémy s nadváhou.  Tady je pár mýtů, které se o metabolismu povídají.

Mýtus 1. – Metabolismus se po třicítce hodně zpomalí

Pokud se bojíte tohoto pomyslného milníku, protože jste slyšeli, že po třicítce začnete pěkně kynout, tak máme dobrou zprávu – máte více času. Vše začíná obecně až po 40. narozeninách. Po čtyřicítce začnete pomalu ztrácet svalovou hmotu a svaly začnou spalovat více kalorií, než tuku. Celý tento problém se dá jednoduše vyřešit, a to tak, že budete posilovat se záteží.

 

Mýtus 2. – Jsem tlustá, protože mám pomalý metabolismus

Snad každý si myslí, že má pomalý metabolismus. Je totiž velice jednoduché házet problémy s nadváhou na něco, co si myslíme, že nemůžeme ovlivnit. Namísto toho, abychom stále srovnávali náš metabolismus s někým jiným, hubenějším, tak bychom se měli podívat na náš denní přísun kalorií a zároveň se zamyslet nad naší denní aktivitou. Pokud je náš přísun kalorií vysoký a aktivita mizivá, tak opravdu není šance, že bychom mohli zhubnout.

 

Mýtus 3.  –  Svůj metabolismus nemůžu změnit

Tyto výmluvy jsou podobné, jako u mýtu číslo 2. Většina lidí si totiž myslí, že se narodili s pomalým metabolismem a že už se s tím nedá nic dělat. Pokud ale necvičíte a nemáte žádné svaly, můžete změnit svůj metabolismus. Pokud změníte svůj životní styl, můžete svůj metabolismus výrazně zrychlit. Jsou i některé potraviny, které nám mohou trochu pomoci se zrychlením metabolismu, například věci s kofeinem, nebo červené papričky. Nezapomínejte na nějakou aktivitu!

 

Mýtus 4. – Hodně hubení lidé musí mít skvělý metabolismus

Každý zná někoho, kdo je hubený jak špejle, může sníst obrovskou hromadu nezdravého jídla a nepřibere ani „ň“. Když se jich zeptáte, jak to dělají, tak obvykle pokrčí rameny s tím, že mají asi skvělý metabolismus. U takto hubených lidí to bývá tak, že čím více toho sní při jednom jídle, tím výrazně méně při tom dalším. Většinou nevědomky souzní s tím, co tělo opravdu potřebuje a dají mu najíst přesně v tu chvíli, kdy má opravdu hlad. Tělo to pak využije na maximum a nepředává zbytky do tukových zásob. Samozřejmě v tom hraje roli i trocha genetiky, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Zní to trochu jako magie, ale pokud se naučíte nepřejídat a zapojíte do všeho i nějaký ten pohyb, tak se metabolická magie opravdu začne dít.