10 bylin, které vám pomohou bojovat s migrénou!

Migréna je chronické onemocnění charakteristické opakovanými středně těžkými až silnými bolestmi hlavy často doprovázenými řadou symptomů souvisejících s autonomní nervovou soustavou. Bolest při migrénách bývá často velmi vyčerpávající, doprovázena příznaky jako pulzující bolest, citlivost na světlo a zvuk, nebo dokonce nevolnost a zvracení. Spouštěcím mechanismem může být káva, cigarety, nedostatek spánku, stres i některé druhy potravin. Migréna dokáže člověka dostat až do pracovní neschopnosti. Často není člověk schopen v den, kdy záchvat vypukne, již běžně „fungovat“. Zde je 10 bylinek, které pomohou migrénu zmírnit, nebo ji dokonce předejít.

1. Kopretina řimbaba

Jedna z nejoblíbenějších bylinek užívaných při migrénách. Její listy a květy obsahují léčivou látku, která inhibuje parthenolide, chemických látek v mozku, které způsobují roztažení cév. Její užívání vede ke snižování frekvence a závažnosti záchvatů.

2. Devětsil

Spolu s řimbabou se taktéž těší velké oblibě mezi lidmi, trpícími na migrény. Ke snížení četnosti záchvatů a ke zlepšení jejich průběhu vedou jeho antispazmické a protizánětlivé vlastnosti.

3. Máta peprná

Používána již po celá staletí. Díky mentolu bývá užívána pro zmírnění bolestí, včetně bolestí hlavy. Lze ji také použív ve formě esenciálního oleje pro své aroma a chladicí vlastnosti.

4. Gingo biloba

Z důvodu schopnosti ginko listu zvýšit kyslík a průtok krve do mozku, bylo zjištěno, že dokáže přinést úlevu při bolesti hlavy. Díky přírodnímu anti-faktoru aktivujícího krevní destičky Ginkolide B dokáže bylinný extrakt z Ginko biloby působit v prevenci zánětu způsobující migrény u dětí, které jsou také náchylné k častým primárním bolestem hlavy a migrénám. Kromě snížení frekvence migrén snižuje potřebu symptomatických léků u dětí .

5. Kajanský pepř

Kajanský pepř, díky vysokému obsahu kapsaicinu, dokáže zvýšit práh bolesti a tím zmírnit příznaky migrény.

6. Meduňka

Popíjení meduňkového čaje vede k rozšiřování cév a tím přispívá k úlevě od migrény. V minulosti byla meduňka, spolu se skořicí, muškátovým oříškem a jinými vonnými bylinami, jedna z hlavních složek Karmelitánské Vody – Alkoholický extrakt již ze 14. století a používá se k léčbě neuralgie a bolesti hlavy.

7. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský se ukázal jako jeden z nejslibnějších bylin, které dokážou léčit širokou škálu nemocí, včetně nespavosti, plynatosti, úzkosti, problémů s trávením, bolesti na hrudi, a městnavého srdečního selhání. Kozlík lékařský nemusí nutně pomoci při léčbě migrény, ale pomáhá odvracet úzkost, která je považována za jeden z hlavních faktorů, které mohou způsobit migrénu. Obsahuje také sedativní účinky, které pomáhají přinést dobrou kvalitu spánku.

8. Rozmarýn

Dobře známá bylinka v aromaterapii. Rozmarýnový esenciální olej se pro léčbu migrény mísí s levandulí, eukalyptem a mátou. Rozmarýn pomáhá ke zlepšení krevního oběhu, ale i ke zmírnění bolestí hlavy. Stimuluje nervový systém, bolestem hlavy předchází.

9. Vrbová kůra

Po tisíce let se vrbová kůra používá při léčení zánětlivých a bolestivých stavů, jakož i bolestí hlavy. Kůra obsahuje salicin, silnou sloučeninu, která se podobá funkci aspirinu. Tato sloučenina je zodpovědná za protizánětlivé a proti bolestivé vlastnosti vrbové kůry.

10. Zázvor

Kořeny tohoto koření jsou považovány za jednu z nejúčinnějších přírodních léčiv migrény a bolestí hlavy. Zázvor obsahuje vysoce účinné látky, které pomáhají zmírnit otok, bolest a napětí, které za normálních okolností způsobují bolesti hlavy. Kromě toho tato bylina má protizánětlivé vlastnosti, které inhibují aktivity prostaglandinů, které hrají zásadní roli ve vzniku bolesti hlavy. Prostaglandiny jsou chemické látky, které způsobují bolest a vyvolávají zánět krevních cév v mozku. Zázvor potlačuje též nevolnost a zvracení, často migrénu doprovázející.

 


 

Zdroj: Dobrá zóna