Kalistenika

Co je kalistenika?

Termín kalistenika pochází z řeckých slov „Kalos“ znamenající krásu a „Stenos“, což se dá přeložit jako síla.

Kalistenika původně sloužila jako metoda pro podporu zdraví u školních dětí, ale nakonec se vyvinula v tréninkovou metodu, která má velmi blízko ke gymnastice. Na rozdíl od gymnastiky se kalistenika může cvičit i venku, čemuž napovídá i název „street workout“, pod kterým se kalistenika často ukrývá.

Jedná se o cvičení, které se nespoléhá na nic jiného než na vlastní tělesnou hmotnost. Toto cvičení je prováděno s různými úrovněmi intenzity a rytmu. Někdy se při kalistenice používají lehké ruční nástroje, jako jsou kruhy, bradla či hrazda.

Kalistenika umožňuje rozvoj síly, vytrvalosti, flexibility a koordinace. Dnes se využívá při fitness tréninku sportovců, tréninku vojenského personálu, donucovacích orgánů a lidí, kteří se snaží udržet ve formě a zahrnují tento druh cvičení například do zahřívací fáze před namáhavými sporty. Vědci také nyní studují použití kalisteniky při pomoci léčby různých zdravotních obtíží, od obezity až po CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemoc).

Většina lidí se o kalistenice dozví tím, že uvidí někoho, kdo ji praktikuje a věnuje se jejím cvikům na již pokročilé úrovni. Pro mnoho současných učenců kalisteniky byl tímto člověkem pravděpodobně Hannibal Lanham, také známý jako Hannibal for King, jehož verze kalisteniky, kterou provozoval v parcích kolem Queensu, New York, přitáhla pozornost milionu lidí.

Kalistenika je vhodná pro muže i ženy v jakémkoliv věku.

Základní cviky v kalistenice

 Jedná se o nejběžnější a nejpřirozenější cviky:

  • Dřepy
  • Kliky
  • Shyby na hrazdě
  • Most
  • Muscle up
  • Dipy na bradlech
  • Leg raise
  • Prkno

 

Tyto cviky mají rozmanité množství variant a pomáhají posílit hluboké a stabilizační svaly.

Kalistenika pro začátečníky

Stejně tak, jako když se poprvé vydáte do posilovny a nezačnete hned zvedat 100kg na bench, ani při prvních krocích v kalistenice nemůžete očekávat zázraky. Muscle upy tedy prozatím přenechejte pokročilejším cvičencům a pro začátek pilujte méně náročné cviky.

Jako začátečník byste měli pracovat na pohybech s tělesnou hmotností při cvicích, jako jsou právě dřepy, výpady, lehčí variace shybů (například s dopomocí gumy), kliky a prkno neboli plank.

Kalistenika vs. činky

Jak už jsme si vypsali výše, provozování kalisteniky vyžaduje využívání vlastní hmotnosti těla k provádění pohybového cvičení. Naopak cvičení v posilovně vyžaduje, aby člověk používal činky nebo posilovací přístroje k provádění silových tréninků.

Podle vědců přinášejí kalistenika i cvičení s váhami podobné fyzické výsledky, alespoň co se rozsahu krátkodobého horizontu týče.

Není třeba uvažovat nad tím, zda je pro vás cvičení kalisteniky lepší či horší než jakákoliv jiná sportovní aktivita. Místo toho je dobré brát kalisteniku jako něco, co může být skvělým základem pro každou jinou disciplínu, od kulturistiky až po CrossFit.

A ačkoliv zde uvádíme menší rozdíly mezi cvičením kalisteniky a cvičením s váhami navíc, neznamená to, že by bylo zakázáno váhy navíc používat i v kalistenice. Pokud vaše tělo zvládá přirozené formy pohybu, je možné si zátěž navíc přidat.

Co si z toho odnést?

vičením kalisteniky zvyšujete tělesnou zdatnost na podobnou úroveň jako při cvičení s činkami. Hlavním přínosem kalisteniky oproti posilování s váhami je nutnost jen mála vybavení, dalo by se říct, že skoro žádného. Vše, co potřebujete, je vaše tělo. A narozdíl od posilovny při kalistenice prakticky neutratíte ani korunu.

Jdete do toho?