Nejčastější mýty ve světě fitness

Nejčastější mýty ve světě fitness – jakému z nich ještě stále věříš? – I.

Ať už se budeme bavit o stravě či cvičení, v obou těchto sférách dodnes panuje velká spousta zkreslených nebo lživých informací, které mohou zapříčinit to, že tvůj progress nepostupuje tak, jak by sis představoval a tvůj nově zavedený zdravý životní styl si nedokážeš udržet.

V dnešní době, kdy se na nás valí hromady a hromady informací ze všech stran, je kapku složité vybrat si ty správné, ty, které nám opravdu mohou být k užitku. Přesto to není nereálné. Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty ve světě fitness a říct si, jak se věci doopravdy mají.

Čím méně jídla, tím lepší progress

Pravděpodobně jste se již s touto situací ve vašem okolí setkali. Především v okruhu lidí, kteří se cvičením a zdravou stravou teprve začínají, ale bohužel nejen u nich, se stále drží mýtus ohledně nízkého příjmu potravy, který by měl zapříčinit lepší výsledky našeho těla, co se estetické stránky týče. Opak je ale pravdou a tělo si, na úkor nedostatečného příjmu jídla, může začít vytvářet tukové zásoby ze strachu, že by do budoucna nemělo dostatek energie pro funkci orgánů a organismu jako takového. Což samozřejmě nemusí platit u všech případů, například u lidí trpících anorexií.

Naše tělo je zkrátka velmi inteligentní a nastavené tak, aby dokázalo přežít nějaký čas i v nepříznivých podmínkách. Dávejme mu adekvátní množství vyvážené stravy a ono se nám dříve či později odmění. Ne nadarmo se říká, že k vysněné postavě je třeba se projíst.

 

Pečivo jako zabiják vysněné postavy

„Vyřadila jsem pečivo a zhubla jsem 5 kilo!“. Je vám tahle věta povědomá? Lidé mají tendenci hledat viníky kdekoliv jinde, jen sami v sobě ho nevidí. Stejně tak, jako bychom neměli za naše nesplněné sny obviňovat druhé, ani oblast jídla není výjimkou a nemusíme potraviny dělit na ty „špatné“ a „dobré“. Žádná konkrétní potravina nemůže za naši případnou nadváhu. Vždy je to otázka množství. Pokud se budu stravovat pečivem u snídaně, oběda, svačiny i večeře, může být sebevíc celozrnné či žitné, ale v tomto případě se o zdravé stravování rozhodně nejedná. To, že je nějaká potravina označena za zdravou, ještě neznamená, že ji můžeme konzumovat v neomezeném množství, protože všeho moc škodí.

Proto se snažme řídit myšlenkou „všeho s mírou“ a občasně se nebojme sáhnout ani po klasickém bílém pečivu. Po jednom snědeném rohlíku nám opravdu nenarostou 3 brady.

 

Večeře bez sacharidů

Proč by na našem talíři měla chybět jedna z makroživin? Ať už se budeme bavit o tucích, bílkovinách či sacharidech, všechny tyto 3 složky zastávají v našem jídelníčku důležitou funkci. Není třeba se žádné z nich bát. Ani porce sacharidů k večeři nemusí představovat bubáka číhajícího ve skříni naší ložnice. Vždy záleží na celkovém denním příjmu a na individualitě člověka. Zda vám vyhovuje menší množství sacharidů k snídani a větší množství navečer, zapomeňte na pravidlo „sacharidy po 17. hodině rozhodně ne“. Žádná z makroživin netuší, jaký čas zrovna ukazují hodinky na našem zápěstí. Dejme si proto plnohotnou večeři klidně i v 9 večer, obzvlášť pokud je to naše potréninkové jídlo, měli bychom na jeho skladbu dbát o něco více. Jediným doporučením je, abychom si poslední jídlo dne snědli v nějakém nám vyhovujícím čase před uložením do postele. Tak jako není ideální dávat dobrou noc s kručícím žaludkem, ani přecpané břicho nepředstavuje vhodný předpoklad pro kvalitní spánek.

Myslete na svůj celkový denní příjem a netrapte se večer nad brokolicí s kuřecím. Navíc hodně lidem sacharidy k večeři vyhovují právě proto, že se po nich lépe spí. A každý další krok ke kvalitnímu spánku se cení, no ne?

U každého vyvracování zkreslených informací berte v potaz, že každý z nás je individuální, a proto pro každého z nás také platí jiná pravidla. Nejlepší možnou cestou, jak zjistit, co nám vyhovuje nejvíce, je experimentování se sebou samými.

Myslíme si, že ve zdravém životním stylu by se nám mělo dobře dýchat, namísto toho, abychom si neustále museli něco zakazovat a přísnými pravidly se svazovat. Více mýtům ohledně stravování a cvičení se budeme věnovat v další části této série článků.

Těšíte se? My ano!