Jak správně posilovat a neskončit v nemocnici?

V tomto článku vás seznámíme, které cviky jsou v kulturistice nebezpečné a na co byste si měli obecně při posilování dát pozor.

Nebezpečné cviky

V kulturistice je několik rizikových cviků, které je dobré omezit nebo netrénovat příliš často. Při omezení těchto cviků totiž můžete podstatným způsobem snížit riziko zranění nebo úrazu. Mezi rizikové a nebezpečné cviky se kupříkladu počítá benčpres, což je spouštění činky až ke krku nebo mrtvé tahy či Hackenschmidtovy dřepy. Pokud tyto zmiňované cviky zařazujeme mezi rizikové, neznamenáte to, že tyto cviky nemůže dělat. Jde spíše o to, abyste se je naučili provádět technicky správně, tím se vyvarujete zbytečného zranění.

Tipy na bezpečné cvičení

Každé posilování může být nebezpečné, proto je dobré vědět několik základních věcí, které vám mohou pomoci předejít některým úrazům. Při posilování je důležitý především kontrolovaný pohyb. Snažte se sledovat pohyb závaží tak, aby spuštění činky probíhalo aspoň tři až čtyři vteřiny a zdvih rovněž čtyři vteřiny. Hlídejte si taktéž správné dýchání, což je při každém cvičení velmi důležité.

Necvičte všechny cviky

Nebojte si volit takové cviky, které vám „sedí“. Pokud vám některý cvik nesedne, prostě ho vynechejte. Posilujte pouze takové cviky, které jsou dělané a stavěné pro vás. Co dobře funguje u kamaráda, nemusí fungovat u vás. Každé tělo je jiné a vyžaduje jiný přístup k cvičení a posilování.

Méně je někdy lépe než více

Snažte se cvičit s rozumem. Podle mnohých odborníků se doporučuje cvičit maximálně osm cviků. Nejčastější chybou mnohých začátečníku je, že cvičí příliš intenzivně. Osm cviků je ideální počet, klidně jich však může být i  o něco méně. Pro začínající kulturisty se dokonce doporučuje pouze šest cviků.

Pamatujte, že v kulturistice není dobré spěchat – všechno, a tedy i nabírání svalové hmoty – má svůj čas. Vaše svaly vyžadují klid k tomu, aby rostly.