Pár mýtů o PALEO stravování!

Na internetu lze nalézt spoustu článků, kde se věnují právě zmiňovanému paleo stravování. Bohužel ve spoustě článků najdete velice zkreslené a nepravdivé informace o paleo stravě. Tyto mýty pomohla objasnit nutriční poradkyně Julie Zákostelecká z paleozdrave.cz !

Jak sama říká, je velice smutné, že většina autorů těchto článků se paleo stravou nezabývali do hloubky a nikdy si jí ani nevyzkoušeli na vlastní kůži. Je velice jednoduché si někde přečíst cizí názor a ihned ho zduplikovat.

Jaké jsou tedy mýty o paleo stravě?

Paleo strava je založena hlavně na konzumaci masa a bílkovin

Spousta lidí si myslí, že základem paleo stravy je neustálé pojídání masa. Ne, opravdu to není o tom, že jíte kilo masa ke snídani, obědu a večeři. Pokud trochu zapojíte mozkové závity, nebo pokud se o paleo zajímate, tak vám jistě dojde, že v době paleolitu, ze kterého paleo strava vychází, nebylo maso na denním pořádku. Proč? Dříve vám nestačilo jít na pastvinu a tam si vybrat z porcovaného masa někde na kameni. Nejdříve jste museli zvíře vystopovat, pak ulovit a nakonec ho s celou partou lovců dopravit do tábora a dále maso nějakým způsobem zpracovat . Pokud si tedy dopřáváte maso příliš často, tak to není určitě správně.

Není to pouze o tom, nejíst maso každý den. Je to i o původu masa. Maso z velkochovů se pro paleo určitě nedoporučuje. Zvířata z velkochovů se krmí nevhodným krmivem, jsou napíchávána různými antibiotiky a podobně. Pro paleo stravu doporučujeme určitě maso z menších farem a nebo bio farem. Zároveň tím podpoříte i české farmáře 🙂

Paleo strava je prý založena na vysokém množství živočišných tuků

Živočišný tuk byl v paleolitu velice ceněná a vzácná složka potravin, jelikož dokáže velice dobře nasytit. V poslední době se ale o tucích mluví velice špatně, ikdyž bohužel neprávem

Pokud se nebudete ládovat tuky ze zvířat, která jsou chována ve velkochovech, tak se jich nemusíte vůbec obávat. Jak jsme již zmínili, zvířata ve velkochovech jsou krmena hlavně obilovinami či kukuřicí, nebo rybami a mořskými plody, které byly také chované na farmách. Zde také platí pravidlo, že záleží na tom, odkud živočišné tuky pocházejí. Zde bychom také doporučili nejlépe bio kvalitu.

Tip – U mnoha lidí vede strava s nízkým obsahem tuků, která se velice často skládá z prázdných sacharidů, k rychlému přibírání na váze. S tím souvisí i nedostatek základních živin.

 

Paleo strava je velice omezující a dlouhodobě neudržitelná. Nemluvě o tom, že je příšerně drahá

Paleo strava je velice omezující, ale jen pro ty, co se nechají něčím omezovat. Běžná strava je přece daleko více omezující, než ta paleo. Běžnou stravu máme všude okolo nás a můžeme jí pořídit na každém rohu. Díky tomu jíme spoustu průmyslově zpracovaných potravin, které nám v konečném důsledku škodí a to díky prázdným kaloriím, cukrům a průmyslovým tukům. Položme si tedy otázku-  je lepší se stravovat nekvalitními potravinami plných prázdných kalorií, nebo je lepší se nad jídlem zamyslet, naplánovat si ho, objevovat ho a vědět při tom, že cokoliv si dáme, to je pro naše tělo dobré? Na tuto otázku si nejspíše odpovíte sami.

Pokud si myslíte, že u paleo stravy nejde dlouhodobě zůstat, tak jí vyzkoušejte. Pokud jí nevyzkoušíte, nemůžete poznat veškeré benefity, které přináší. Pokud se po paleu začnete cítit lépe, není přece důvod se vracet k běžné stravě, ne?

Pokud se jedná o peníze, tak ano – paleo je dražší, než běžná strava. Důvod? Kvalita vždy něco stojí a je důležité si zároveň uvědomit to, že vaše peníze neutrácíte za zbytečnosti, ale investujete je do sebe, do svého těla. Díky tomu, že si dopřáváte kvalitní jídlo s větším podílem kvalitních tuků, tak nemusíte už jíst denně žádných 6 porcí. Kvalitní strava vás zasytí a vy tak denně máte pouhé 2-3 porce. Navíc, dnes možná zainvestujete do dražších a kvalitnějších potravin, ale za pár let tak nebudete muset investovat do léků a drahých procedur. Vaše tělo bude tedy velice spokojené po dlouhou dobu.

Paleo strava vůbec nebere v potaz délku života lidí z doby paleolitu

Je dokázáno, že dříve se lidé dožívali nižšího věku. Důvod? Co třeba zdravotní péče, prostředí ve kterém žili a podobně? Dříve lidé často umírali po prvních pár letech života. Navíc, dříve neexistovaly žádné léky a medicína, tudíž i banální infekce byla smrtelná. Dříve navíc bylo pro člověka okolní prostředí velice nebezpečné. Často tak umírali lidé po napadení divokou zvěří.

Paleo nedovoluje ovoce a většinu zeleniny

Myslíte si, že v paleolitu si v zimě dopřávali jahody? Nebo třeba pomeranče? V dnešní době máte dostupné všechno sezonní ovoce a zeleninu po celý rok. Všechny plody jsou přešlechtěné tak, aby dobře vypadaly a aby měly mnohem lepší chuť. Samozřejmě, to sebou přináší i některé neblahé účinky na naše tělo a to právě kvůli vyššímu množství kalorií. Paleo strava podporuje hlavně sezonnost plodin.

Při paleo stravě musím dodržovat půsty a musím hladovět

Ano, je pravda, že v paleo stravě se dodržují i půsty. Půst má ale velice dobrý přínos pro náš organismus. Dříve lidé nežili v tak ohromném přebytku jako my dnes. Dříve bylo vše jak na houpačce, jednou nadbytek, jednou hlad. Když tenkrát ulovili například mamuta, tak následovalo období obžérství a nikdo neměl hlad. Když se vše snědlo a nic se delší dobu neulovilo, tak se hold hladovělo, nebo se jedlo to, co se našlo někde v okolí. Zde je vidět, že několika denní a přerušované půsty nejsou zdraví škodlivé. Například i dnes je několik primitivních kmenů po celém světe, které ještě neovlivnila naše vyspělá civilizace. V těchto kmenech panují podobné podmínky, jako v dobách paleolitu a členové těchto kmenů se těší velmi dobrému zdraví a většina se dožívá i vysokého věku.

Paleo nedoporučuje některé potraviny, které obsahují velice důležité živiny

Paleo obecně nedoporučuje potraviny, které nesplňují určitý standart kvalitního a dobrého jídla. Co je vlastně dobré jídlo? Můžeme si to říci takto: Dobré jídlo by mělo podporovat váš imunitní systém, psychologickou pohodu, zdravou hormonální reakci a pomáhat tělu ve zdravém trávení. Dnešní potraviny obsahují obrovské množství cukrů, různých sladidel a podobně. Dále se neustále setkáváme s alkoholem, obilovinami, luštěninami, mléčnými výrobky a masem z velkochovů. Samozřejmostí jsou již zmíněné nekvalitní průmyslové tuky, které tento standart nesplňují.

V paleo stravě si můžete svůj jídelníček vytvářet velice pestrý a žádné důležité živiny vám tedy chybět určitě nebudou. Vaše tělo vám jednou určitě poděkuje 🙂