Jak se dožít vyššího věku? 6 základních pravidel pro dlouhověkost

Žít až na věky (zatím) nejde, ale o dožití vyššího věku usiluje mnoho lidí. Podle amerických genetiků lze žít až 125 let, déle to údajně lidské tělo neumožňuje. Tak či ona, pevného zdraví a vitality lze v pokročilém věku dosáhnout několika jednoduchými kroky.

Za prvé – udržujte zdravý životní styl. Dobrá strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku jsou pro podporu dlouhověkosti naprosto zásadní. Dbejte na pravidelné preventivní prohlídky a dodržujte rady lékaře v případě jakýchkoli zdravotních problémů.

Za druhé se věnujte zvládání stresu. Stres může mít zásadní vliv na vaše zdraví a pohodu, proto se snažte najít si čas na relaxaci a odpočinek. V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc při zvládání stresu. Ne nadarmo se o stresu říká, že je zabiják.

Za třetí – zůstaňte ve spojení s dalším lidmi. Sociální kontakty mohou pomoci snížit stres a vést k delšímu životu. Travte čas s rodinou a přáteli, zapojte se do nějakého klubu nebo organizace nebo se věnujte dobrovolnické činnosti ve své komunitě.

Za čtvrté – pravidelně se věnujte fyzické aktivitě. Cvičení pomáhá udržovat vaše tělo silné a může také snížit stres. Najděte si činnost, která vás baví, a udělejte si na ni každý den čas.

Za páté – žijte zdravým životním stylem. Vyhněte se kouření a nadměrnému pití alkoholu, které mohou mít škodlivé účinky na vaše zdraví.

A nakonec se zaměřte na pozitivní myšlení. Pozitivní přístup k životu vám pomůže zůstat zdravý a žít déle. Výjimkou nejsou lidé, kteří se vysokého věku dožili především díky naprosto ignoraci negativních vjemů. Naučíte-li se brát život s nadhledem, pravděpodobně se to pozitivně projeví na vašem zdraví.

Jisté je, že dosažení vyššího věku je možné díky kombinaci správných návyků a vyváženého životního stylu. Dodržováním uvedených jednoduchých kroků si můžete zajistit, že budete žít svůj život naplno v každém věku.