Objemový trénink aneb Jak to dělají kulturisté?

Mnoho lidí, kteří se věnují kulturistice, dychtí především po objemovém tréninku. Co to ale vůbec objemový trénink je? Jedná se v podstatě o takový druh kulturistiky, při kterém vám jde hlavně o získání svalové hmoty. Pokud tedy chcete, aby vaše postava vypadala větší, případně provozujete kondiční kulturistiku, lze mluvit o objemovém tréninku.

Jak by měl správně vypadat objemový trénink?

Objemový trénink by měl splňovat určitá kritéria, jedině tak lze totiž zajistit jeho maximální efektivita a dosáhnout požadovaných výsledků – tedy objemnějšího svalstva. Jde o intenzivní a tvrdé cvičení s těžkými závažími. Měl by být krátký, optimálně by se mělo jednat o třicet a ž šedesát minut. To je totiž doba, kdy se do krve vyplavuje nejvíce růstového hormonu, který právě zajišťuje přibývání svalové hmoty. Tento typ posilování není nejvhodnější pro mladší věkovou kategorii, konkrétně není vhodný pro organismus, který je ještě v růstu.

Jak konkrétně cvičit „na objem“?

Určitě vás bude zajímat, jak by měly vypadat cviky, určené pro získání svalové masy. Vhodné jsou základní vícekloubové cviky a potom i cviky na velké partie. Jedná se tedy zejména o benchpress, dále potom dřepy a mrtvý tah – to představuje jakýsi základ.

Doporučují se i další cviky, kterými jsou tlaky na ramena velkou činkou, bicepsový zdvih nebo shyby. Aby byl zajištěn maximální objemový růst, bude potřeba provést více sérií s menším počtem opakování. Nejvhodnější opakování se pohybuje v intervalu od šesti do dvanácti. Mezi jednotlivými sériemi by potom měly být větší přestávky. Je potřeba také zvážit zátěž, ta by měla být pokud možno co největší.

Chybou tedy je vzít si činku, s kterou uděláte bez problémů dvacet opakování, ale ve vašem případě ji zvednout třeba pouze šestkrát. Naopak využijte takovou zátěž, s kterou uděláte s vypětím všech možných sil šest až dvanáct opakování.