Čínské eshopy – ráj nákupů, nebo problémů?

Zvyk je železná košile

Dříve bývalo zvykem vzít mámu, tátu, ségru, bráchu a vyrazit na čínskou tržnici, kterých je po naší zemi mraky. Od severu na jih, od východu na západ – setkáme se s nimi v každém městě. Je to ráj otřesných modelů, hrůz, batohů s digimonama a nekvalitníma plastovýma hračkama, nožema, šurikenama a nefunkčníma hodinkama. Dále zde můžeme najít nevkusná trička s různými tribaly a podobně. Nicméně, když se zeptáte velice neusměvavého prodejce, jestli má nějaký „značky“, provede vás tajuplnými uličkami mezi kontejnery, aby jste se ocitli vlastně tam, odkaď jste přišli a tam vás zavede do zadního kumbálu, kde pravděpodobně v noci spí, zde vám ukáže ty vysněné značky. Běžně se setkáváme se značkami Puma, Adidas, Nike, DC, Armani, Chanel, Louis Vuitton, Gucci atd.. Samozřejmě kvalita je otřesná a je na první pohled vidět, že se jedná o padělky. Někomu to ale stačí a tak to koupí za velmi příznivou cenu, která je většinou asi o 2000% menší, než je originál. Toto byl styl minulých let, i přesto ale v tržnicích stále najdeme spoustu padělaného zboží. Jezdit pro něco a dohadovat se s prodejci je už ale zastaralý systém, teď letí internet a eshopy s padělky, které jsou všem na očích a nikomu to nevadí.

 

Proč je chceme?

Nákupy na tržnici jsou out, my jedeme internety. Internet je plný čínských eshopů, kde se po zadání správných hesel objeví nebeská nabídka padělaných světových značek – a že je z čeho vybírat. Za 500 Kč si můžeme koupit například krásně vypadající pásek Louis Vuitton z pravé „falešné kůže“ a k němu nám pan Let Hi Hong vystaví i certifikát pravosti na své domácí tiskárně, jaká ochota a profesionální přístup. Tyto eshopy ale nejsou jen o tom nakupovat padělky z předních módních domů. Najdeme zde i levnější značky jako Tommy Hilfiger, Lacoste, Adidas a tak dále. Proč vlastně chceme kupovat toto oblečení? Odpověď je jednoduchá. „Prachy se dělaj těžce, tak je nebudu utrácet za předražený hadry, stejně platím jenom značku“. Většina z vás mi dá určitě za pravdu, že tato věta vám v hlavě už kolikrát proběhla. Proto raději sáhneme po triku z Aliexpress za 560 Kč i s poštovným, jelikož originál stojí 1500 Kč a více. Navíc ne vždy bývá kvalita zákonitě špatná.

iOffer
iOffer

Cena, platba, kvalita, velikost, pošta

Cena

Pokud zvolíte cestu plnou strasti a nervů s tím, jestli vám předem zaplacený balík doopravdy přijde, tak můžete číst dále. Pravděpodobně nejznámějšími dvěma obchodními ráji jsou Aliexpress a iOffer. Na iOffer je velice jednoduché najít to, co hledáme – stačí zadat značku a máme nepřeberné množství zboží. Na Aliepxress už není hledání tak jednoznačné, jelikož po zadání značky do vyhledávání nám to neukáže přímo to, co chceme, nýbrž produkty, které by mohla tato značka vyrábět a občas to najde i absolutní hlouposti. V obou případech je nezajímavější určitě cena. U většiny menších věcí nepřesáhne hranici 1000 Kč, v nejhorším případě 2000 Kč, což je nesrovnatelné s originály. Ceny bývají dnes již převedené do Kč, podle aktuálního kurzu dollaru. Vhodné je pročítat komentáře, kde najdeme názory na prodejce a dozvíme se, jestli je zboží kvalitní, za jak dlouho přišlo, pokud vůbec.


 

 

Velikost

Pokud už se rozhodnete tedy něco objednat, jelikož je to na obrázku hezké a cena dobrá, tak přijde na řadu vybrat si velikost. V tomto případě nastává obrovský problém. Velikosti uváděné asijskými prodejci jsou překvapivě přizpůsobené asijatům, což znamená, že velikost L je ve skutečnosti S. Někde máte uvedené míry v centrimetrech, to je obrovská výhoda, protože se můžete přeměřit a shodit si sebevědomí, jelikož rázem zjistíte, že z velikosti S jste přibrali na L až XL a z velikosti L jste se vyžrali na XXL až XXXL. Velikosti jsou opravdu velký problém a proto je vždy lepší kupovat oblečení o dvě velikosti větší, než doopravdy máte. Neuškodí i prodejci napsat, aby vám poslal míry jendotlivých velikostí – samozřejmě v angličtině. Pokud anglicky moc dobře neumíte, použijte Google překladač, tato lámaná angličtina je dostačující na tuto česko-asijskou komunikaci. Pokud už máte i velikost, přichází na řadu platba.

 


 

 

Platba

Na všech podobných shopech bych nedoporučoval přímou platbu kartou. Tím myslím zadávat do stránky své údaje o kartě. Je to velice nebezpečné, obzvlášť když se jedná o nějaký čínský eshop. Pro tyto kšeftíčky je lepší si založit PayPal, což je největší služba na internetové platby na světě. Je spolehlivá, bezpečná a ochrání vás před podvodnými prodejci. Na PayPalu si vytvoříte účet, zadáte tam svou kartu, PayPal si jí ověří tím, že vám strhne 50 Kč a vy pak v internetovém bankovnictví zjistíte ověřovací kód, který zadáte zpět na PayPal a váš účet je ověřen a můžete vesele nakupovat. 50 Kč vám bude samozřejmě zpět vráceno a bude přidáno na váš nově založený PayPal účet, takže o ně nepřijdete. Vždy plaťte přes PayPal, jelikož už i mě se stalo, že po zaplacení prodejce přestal komunikovat a balík samozřejmě neodeslal. Proto jsem na PayPalu podal stížnost a peníze mi byly asi po měsíci zpět vráceny na účet.


 

Pošta 

Ve velkém počtu případů narazíte na poštovné zdarma. Důvod? Pravděpodobně ten, že už takhle prodejci dost vydělají na padělaném oblečení a cena poštovného je pro ně velmi malá, jelikož v Číně je všechno tak nějak jinak. Někde samozřejmě musíte poštovné zaplatit, ale nebývá drahé. Obvyklá doba dodání je 14 až 40 dnů. V poslední době bývají balíky dodávány poměrně rychle, navíc dostáváte od většiny prodejců takzvaný „tracking number„, což vám dává superschopnost balík dohledat a podívat se tak, kde momentálně je a jestli se někde nezasekl. Pokud budete objednávat kabelky a podobné velké předměty, je možné, že vám jej vyčápnou celníci. Co to pro vás znamená? Většinou že musíte zaplatit clo a daň a to není zrovna malá částka. Proč? No protože celý svět chce zamezit obchodu s padělky, tak vám tam napálí daň z originálu a vy máte po srandě. To samozřejmě platit nechcete, tak balík odmítnete. Bohužel v tomto případě nevím jak to pak řešit se státními orgány, nebo prodejcem, jelikož se mi to nestalo. U menších věcí se většinou nestává, že by balíky někdo kontroloval a proto procházejí bez povšimnutí až k vám.


 

Kvalita

Kvalita je velmi ošemetná, jelikož někdy vám přijde úžasný kus, nerozeznatelný od originálu a někdy se návštěva musí divit, že vytíráte podlahu tričkem Louis Vuitton – snad mi rozumíte. S kvalitou je to velmi složité, jelikož fotografie bývají velmi dobré, ne-li rovnou ukradené z oficiálních stránek. Co jsem se doslechl, tak kvalita bývá většinou dobrá, záleží pouze na velikosti. Jednou jsem si zkusil koupit hodinky velmi známé a dobré značky. Z vrchu byly krásné, ciferník úžasný, ale jakmile jste je vzali do ruky, bylo to znát. Nekvalitní kov, špatné plasty a když jste je obrátili, tak to bylo ihned jasné, o co se jedná. Na ruku jsem je nikdy nevzal a raději se jich brzy zbavil.


 

Tak teda jo, nebo ne?

Obecně nedokážu říci, jestli teda máte nakupovat na těchto eshopech, nebo ne. Především jde o vaše priority. Pokud chcete nosit značkové a kvalitní oblečení, musíte za něj určitě náležitě zaplatit, jinak to nejde (když nehodláte krást). Jestli vám stačí, že to nebude originál, kvalita bude tak nějak dostačující a oblečení vám vydrží třeba jednu sezonu, tak nemáte o čem přemýšlet. Navíc ušetříte i hodně peněz. Někomu je třeba trapné nosit padělky, někdo to neřeší, to už je také velice individuální. Dnešní společnost na venek padělky strašlivě odsuzuje, ale každý má své tzv. „kostlivce ve skříni“- a to doslova. Obecně bývá nakupování spíše bezproblémové, ale každému se někdy stane, že zboží přijde špatné, rozbité, nebo nepřijde vůbec.

[socialpoll id=“2228863″]