Podívejte se, jakou hodnotu vám vypočítá BMI kalkulačka. Je správná, nebo nikoliv?

Každý ví, že správná hmotnost má vliv nejenom na přitažlivý vzhled člověka, ale má vliv také na jeho zdraví. I proto není radno podceňovat tělesnou váhu, jelikož rizik se může objevit více než dost. Snahou každého by mělo být proti rizikům bojovat. Dobrým pomocníkem je BMI index, který vám řekne, zda se znepokojovat, nebo nikoliv. Co je v pořádku a co už není? Podívejte se.

Co vědět o hodnotě, kterou vám vypočítá BMI kalkulačka?

První důležitou věcí je to, že se jedná o číselnou hodnotu, která je dvojmístná. A čím je menší, tím více vzniká riziko podváhy, zatímco čím je větší, vzniká zde riziko možné obezity. Hodnotu, kterou vypočítá BMI kalkulačka je následně třeba porovnat s tabulkou. Ideální je, pokud je dosaženo hodnoty v rozmezí zhruba 18,5–25, což značí ideální váhu. Tedy pokud mluvíme o evropské populaci. U Asiatů je to vzhledem k jejich stavbě těla trochu jiné a zde se mluví o tom, že hodnota ideální váhy má rozmezí 18,5—23. Jde sice o celkem malou odchylku, ale je dobré to vědět.

BMI je třeba brát jako univerzální ukazatel

Nezapomínejte také na to, že se jedná o ukazatel, který je univerzální. V první řadě je třeba posoudit, zda si skutečně připadáte jako osoby podvyživené, nebo osoby s vyšší váhou. Příkladem mohou být kulturisté. Jelikož mají tělo samý sval, může jejich hodnota BMI ukazovat na nadváhu, někdy dokonce obezitu. To proto, že svaly váží poměrně dost. Realitou však je, že jejich tělo je zcela v pořádku. A to stejné platí u sportovců. Také bychom neměli zapomínat na věk člověka, který chce svůj Body Mass Index zjistit. Tady je dobré vědět, že u dětí nefunguje příliš dobře a tak je nahrazován jinými výpočty. Pokud ale patříte do kategorie dospělých jedinců, není důvod se znepokojovat. Zde je výpočet spolehlivým ukazatelem a to v poměrně velkém věkovém rozmezí, od mládí do stáří.