Pokud chodíte do posilovny, tak takto činíte z nejrůznějších důvodů. Třeba proto, abyste se odreagovali od každodenního stresu. Můžete ji však navštěvovat i proto, abyste něco udělali pro své zdraví, vytvarovali si nebo zpevnili důležité partie, ale třeba i získali svalovou hmotu nebo „jen“ větší sílu. V tomto je třeba mít jasno. Není totiž posilování jako posilování! Jednotlivé cviky, ale i princip, počet opakování a sérií, se od toho přímo odvíjí. Chcete-li nabrat sílu, potom je třeba najet na tzv. silový trénink. Jak by měl vypadat? To se dozvíte v tomto článku.
Jak má vypadat silový trénink
Silový trénink se vyznačuje zejména menším počtem opakování, ten klesá na číslo tři až čtyři. Je tedy jasné, že se jedná o větší nároky na regeneraci a tím pádem i větší časové prodlevy mezi sériemi. Aby byl silový trénink nejefektivnější, je třeba, abyste byli v co nejlepší formě a plni sil. V opačném případě to nebude mít přílišný smysl.
Základními cviky silového tréninku v kulturistice jsou hlavně dřepy, shyby, benchpressy či mrtvé tahy. Možná si říkáte, že toto jsou přece sestavy, které se běžně využívají v objemovém tréninku. Ano, je to pravda, avšak zde, při silovém tréninku, budeme volit menší počet opakování a více sérií. Celková doba posilování tak bude mnohem delší, než je tomu právě u krátkého objemového tréninku!
Další alternativou silového tréninku jsou potom pyramidy. Jedná se v podstatě o to, že do cvičení zařadíte několik konkrétních, třeba výše zmíněných cviků, v určitém počtu opakování. Tento počet potom v každé další sérii snižujete!
Silový trénink by měl být rozdělen do více dnů v týdnu. Ideálně do tří nebo čtyř s tím, že každá svalová partie je však procvičována právě jen jedenkrát za týden! Svou povahou je tento typ posilování určen primárně pro pokročilejší, není rozhodně vhodný pro začátečníky!