F.I.T. – jak často, jak dlouho, jak intenzivně cvičit?

 Tento článek pojednává o tom, jak často, jak dlouho a jak intenzivně byste měli cvičit.

Jak často?

Ideální je samozřejmě cvičit každý den. Každý ale nemá tolik chutě a času – řídíme se defakto podle svých časových možností. Nejlepší je dobu na cvičení si rozdělit, to znamená, že si například řeknete, že budete cvičit dvě hodiny týdně – a to v pondělí a ve čtvrtek a za tím si také půjdete a stanovíte si jasný cíl. Pokud ještě potom budete mít energii cvičit o něco déle, je to jen dobře pro vaše zdraví a vaši motivaci.

Hodně lidí se vymlouvá na nedostatek času na cvičení, ale tohle není zase až tak úplně pravda – spíše je to výmluva a lenost. Všichni máme trochu času a je dobré si ho udělat na něco, na čem nám záleží.  I kdybyste cvičili jen hodinu týdně, pořád je to lepší, než nic nedělat a sedět u televize.

Jak intenzivně?

Méně je někdy více. Stačí si stanovit cíl a ten dodržet a mít pevnou vůli. Někomu stačí cvičení 2x týdně, někdo rád cvičí každý den. Každý člověk má o cvičení jiné představy, ale pokud chceme zhubnout, musíme pro to i něco málo udělat a obětovat. I kdyby to měla být jen malá procházka, i ta nám pozitivně ovlivní zdraví.

Jak dlouho?

Každému vyhovuje něco jiného. Je však dobré cvičit pravidelně (byť po menších časech), aby se nestalo to, že nebudete týdny vůbec nic dělat a potom budete všechno chtít dohnat najednou za jeden den. To vůbec není zdravé pro tělo a mnohem prospěšnější pro něj je, když cvičíte pravidelně, ale méně času. Tak lépe dokážete zhubnout a i sami se budete cítit lépe. Při cvičení se totiž uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které vám dodají motivaci cvičit třeba o nějaký čas déle. Nejenže se budete cítit lépe, cvičením můžete odbourat stres, udělat něco pro své zdraví a možná se díky cvičení naučíte plnit svá předsevzetí.