14 důvodů proč nepít energetické nápoje!

Až budete potřebovat energii, vyhněte se příště energetickým nápojům. Konzumace nadměrného množství čehokoliv je škodlivá a to platí obzvlášť u energetických drinků. Takže místo toho, aby jste se spoléhali na cukr a kofein, zkuste raději se lépe vyspat a pít čistou vodou. Budete se cítit o mnoho lépe a přirozeněji.

1. Nežádoucí účinky

 Pokud jste si toho nebyli vědomi, energetické nápoje mají některé velmi závažné nežádoucí účinky. Některé z nežádoucích účinků jsou: neklid, třes, žaludeční nevolnost, bolest na hrudi, závratě, křeče, nespavost a dokonce i infarkty. Jen proto, že jsou snadno dostupné a vypadají nevinně, neznamená, že nemohou nadělat nějaké vážné škody.

2. Stres a úzkost

Ve skutečnosti, jeden z nejpřesvědčivějších důvodů, proč přestat pít energetické nápoje je, že mohou způsobit zvýšenou úzkost a stres. Některé energetické nápoje ve skutečnosti obsahují více kofeinu, než je psáno na jejich etiketách. Příliš mnoho kofeinu, jak je známo, způsobuje nervozitu a chronický stres, a velice zrychlený tep není také nic zdravého

3. Vysoký obsah cukru

Kromě velkého množství kofeinu tyto nápoje obvykle obsahují velké množství cukru. Některé nápoje, jak je známo, mají v sobě v průměru 15 lžiček cukru. Kromě možného vzniku cukrovky může cukr způsobit dehydrataci, a jak je také známo, snižuje obranyschopnost organismu, vede k zubnímu kazu a nadváze.

4. Změny nálady

Pokud pravidelně konzumujete energetické nápoje, měli byste se opravdu zamyselt nad tím, co vlastně pijete. Studie ukázaly, že ti, kteří často pijí nápoje s kofeinem, mají sníženou hladinu serotoninu. Tato látka je známá jako „hormon štěstí“. Vyčerpání tohoto hormonu je spojeno se špatnou náladou, úzkostí a depresemi.

5. Poničené orgány

Další nebezpečí energetických nápojů je, že mohou poničit vaše orgány. Vaše srdce, játra, mozek, trávicí trakt a ledviny pracují na plný výkon a proto dochází k jejich opotřebení a únavě. Energetické nápoje nastartují vaše orgány na maximální výkon a jak nám asi došlo, není to vůbec zdravé.

6. Nespavost

Velký přísun energie přes den pomocí energy drinků je pro někoho určitě skvělá věc, ale pít energetické nápoje v podvečer je opravdu špatný nápad. Tyto nápoje mohou způsobit, že můžete přijít o hluboký a klidný spánek v noci, takže druhý den budete znovu potřebovat další energetický nápoj, aby jste mohli fungovat. Snažte se opustit tento začarovaný kruh tím, že budete žít zdravěji, budete pít raději vodu a dopřávat si pravidelné svačiny.

7. Peníze

Dalším velkým problémem energetických nápojů je určitě jejich cena. Za rok můžete za energetické nápoje utratit až několik tisíc korun. Průměrný energetický nápoj vás stojí kolem 20-40 Kč. Takže pokud pijete několik energy drinků denně, můžete si být jistý, že vám na nové boty, tričko, nebo iPhone peníze nezbydou.

8. Umělá sladidla

Dietní nebo nízkokalorické energetické nápoje mají tendenci používat sladidla, jako je aspartam. V reakci na stále rostoucí problém obezity, firmy začaly vyrábět energetické nápoje bez cukrů, tzv. light verze. Místo cukru se přidává do nápojů aspartam, který je ještě horší než cukr.

9. Umělé příchutě a barviva

Většina energetických nápojů na trhu není vyráběna ze skutečných ovocných šťáv, takže je potřeba do nich přidávat umělá barviva a látky určené k aromatizaci, aby byly chutnější a vypadali přitažlivěji. Pravděpodobně byste se zděsili, kdyby jste věděli, že některé energetické nápoje jsou plné toxických chemických barviv a dochucovadel. Výrobci používají několik různých potravinářských barviv, ale jedno z nejčastějších je „červená 30″ , ikdyž vlastně ani není červené. Toto barvivo způsobuje migrény a bolesti hlavy se záchvaty vzteku, závratě, agresivní chování, hyperaktivitu, nekontrolovatelný křik a pláč, nervozitu, neschopnost se soustředit a to zejména u dětí.

10. Únava nadledvin

Někteří lidé jsou po kofeinu unavení. To je příznakem únavy nadledvin, kdy dojde k přetížení organismu velkou konzumací kofeinu. Řešením není zvýšit přísun kofeinu ještě více, ale naopak přísun snížit a pít raději vodu. Tento detox vrátí nadledviny do původního stavu. Pamatujte si, že je těžké vybrat bezpečnou dávku kofeinu, jelikož každá osoba kofein snáší jinak. Pokud přes den požijete 499-999 mg kofeinu, tak si buďte jistí, že to povede k nějakým zdravotním problémům.

11. Vitamín B

Tento vitamín je jedna ze složek v téměř každém energetickém nápoji. Vitamíny jsou jistě skvělé, ale více než 34 mg B3 nebo niacinu může způsobit zrudnutí pokožky. Spotřeba 2999 mg nebo více, může mít za následek jaterní toxicitu. Více než 99 mg B6 může způsobit problémy se smyslovými nervy, jako je pálení kůže a kožních léze.

12. Ginkgo biloba

Gingko je druh byliny a může způsobit různé vedlejší účinky u různých lidí. Tyto vedlejší účinky mohou být bolesti hlavy, nevolnost a průjem, závratě, bušení srdce a neklid. Navíc, ginkgo biloba může špatně reagovat s jinými léky, jako jsou antidepresiva a léky na ředění krve. Jedna nedávná studie zjistila, že tato bylina může způsobovat i rakovinu.

13. L-Theanin

Tato aminokyselina je odvozena od zeleného čaje a většina energetických nápojů obsahuje tzv. extrakt ze zeleného čaje. Při požití vyšších dávek může docházet k vedlejším účinkům. Někteří lidé hlásili pocit závratě po požití dávky vyšší než 299 mg L-Theanin.

14. Alergické reakce

Kofein, nebo-li nejběžnější složka energetických nápojů může vést k několika alergickým reakcím, jako je vyrážka, svědění, kopřivka, otok jazyka, úst, obličeje nebo rtů, potíže s dýcháním, tlak na prsou, zvracení.