5 nemléčných zdrojů vápníku

Nedostatek mléka a mléčných výrobků ve stravě může znamenat nedostatek vápníku v těle, což může mít negativní dopad na naše kosti a zuby. Vápník hraje též důležitou roli v regulaci srdečního rytmu, udržuje správný krevní tlak, napomáhá při hubnutí, a dokonce poskytuje ochranu proti některým druhům rakoviny.

Ať už z lékařské nutnosti nebo z důvodu osobní preference, se dnes mnoho lidí rozhoduje vzdát mléka a mléčných výrobků ve své stravě. V tomto případě je velmi důležitá konzumace nemléčných potravin, které vápník obsahují.

1. Listová zelenina

Jeden šálek listové zeleniny nabízí více než čtvrtinu naší denní potřeby vápníku, ale je třeba mít na paměti způsob její přípravy tzn. neupravovat zeleninu klasickým tepelným způsobem jako je vaření či smažení. Pro zachování všech vitamínů v potravině je lépe zvolit parní úpravu jídla.

2. Kapusta

Zhruba 3,5 šálků kapusty zajistí dostatek denní potřeby vápníku. Množství vápníku v plné výši získáme přidáním kapusty do salátů, či do smoothies v syrové podobě.

3. Pomeranče

Pomeranče jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C, ale  také obsahuje 60 mg vápníku (doporučené denní dávky vápníku pro dospělé ve věku 19 až 50 let je 1000 mg denně).

4. Bílé fazole

Bílé fazole jsou nejen výbornou alterativou masa, jsou i vynikajícím zdrojem vápníku. Už jen jedna polovina šálku této luštěniny vyplnění téměř 100 mg vápníku.

5. Sušené fíky

Pokud vás přepadne touha na něco sladkého, sáhněte po sušených fících. Kromě toho, že obsahují zdravou vlákninu a jsou bohaté na železo, zkonzumování pouhých dvou kusů poskytuje tělu 55 mg vápníku.

Ostatní nemléčné zdroje vápníku jsou mandle, vodnice, slunečnicová semena a brokolice, tofu, mořské řasy, sezamová semínka.

 


 

Autor: Petra, Dobrá Zóna