Správné trekové boty vás dovedou až na konec světa. Podle čeho je vyberete?

Pořádné boty jsou základem pro ohromné množství profesí i koníčků. Kvalitní obuv ocení třeba řemeslníci, policajti, vojáci, hasiči, ale i turisté, běžci nebo horolezci. Ať už patříte do libovolné skupiny, nikdy nepodceňte tuto součást úspěchu. Podle jakých kritérií se řídit?

Nenáročné výlety

Nejdříve se podíváme na naprostou klasiku, jíž jsou nenáročné procházky v okolí vašeho města. Pokud se zrovna chystáte na několikakilometrovou trasu ve svém okolí, pak je pro vás správnou volbou turistická obuv s nízkým kotníkem.

Ta je totiž dostatečně lehká a zajistí vám pohodlí jak na zpevněných cestách, tak i lesních stezkách. Zároveň vypadá naprosto neutrálně, takže se hodí i do kanceláře, na schůzku nebo do restaurace. Její nevýhodou je však fakt, že v náročnějších podmínkách značně pokulhává (a to doslova).

Náročné trasy

Tím se dostáváme ke složitým túrám, desítkám kilometrů, těžkému batohu na zádech a nevyzpytatelnému terénu plnému kamenů, kopců a klacků. V těchto situacích se spolehněte spíše na trekové boty se středním/vysokým kotníkem.

Ty jsou sice podstatně těžší, ale poskytují skvělou ochranu zranitelných částí nohy. To se hodí zejména ve chvíli, kdy chodíte či běháte mimo typické turistické trasy. Velmi často mívají i pevnější a protiskluzové podrážky, které nemusí být zrovna pohodlné při dlouhé chůzi po asfaltu (záleží na obuvi a zvyku).

Pořádná fixace nechrání jen kotníky, nýbrž i kolena, kyčle, páteř a záda. Pokud tedy nosíte těžký batoh, určitě oceníte pevnější tělo. Stejně tak se vyhnete nepříjemnému pronikání nečistot pod ponožky, což je takový malý bonus.

Jsou technologie vhodné?

V dnešní době přichází turistické boty s velmi pestrou škálou nejrůznějších vychytávek. Některé jsou fajn, jiné spíše uškodí. Rozhodně zvažte obuv s takzvanou GORE-TEX membránou. Daná technologie zabraňuje pronikání vody dovnitř, zatímco zároveň umožňuje stoprocentní odvod potu pryč. To oceníte ve všech ročních obdobích, zejména během deště a sněhu.

Žádná technologie vám nezajistí spokojenost, pokud zvolíte nekvalitní obuv od kdovíjakých výrobců. Raději si trochu připlaťte a pořiďte si boty, které vám vydrží bez problémů sloužit roky a roky. Jedině tak opravdu ušetříte a zajistíte si bezpečí na cestách.

Dobrým příkladem jsou třeba výrobky od známého českého výrobce BOSP, jenž má už desítky let praxe. Jeho vybavení je populární hlavně mezi vojáky, policisty, dřevorubci, turisty i hasiči. Zajímá vás, jaké zboží si vlastně můžete pořídit?

Podívejte se na webové stránky e-shopu pod výše vloženými odkazy a ihned uvidíte sami. Po rozkliknutí každé položky se dočtete, jakými technologiemi a vlastnostmi vás potěší.