Často se můžeme setkat s tvrzením, že na zahnání nemoci je nejlepší štamprlička ovocné pálenky či že chřipku je nejlepší přepít. Štamprlička je prý navíc vhodná i jako prevence onemocnění. Co je na těchto tvrzeních pravdy, prozradí následující článek.
Alkohol jako desinfekce
Nejčastěji zastánci medicinálního užití alkoholu argumentují tím, že alkohol má desinfekční a antiseptické účinky. To je skutečně pravda, a alkohol je proto nedílnou součástí mnoha desinfekčních prostředků. Etanol a další alkoholy používané v desinfekčních prostředcích jsou totiž schopné narušit buněčnou membránu bakterie. Vlivem alkoholu pak dojde v buňce k denaturaci bílkovin, což je proces probíhající třeba i při vaření vajíček, a tím je bakterie zneškodněna. Je zajímavé, že nejsilnější je desinfekční účinek alkoholu při zhruba 65% koncentraci. S vyšší koncentrací pak slábne.
Alkohol proti bolesti v krku a nachlazení
Bohužel na antiseptické účinky alkoholu nelze myslet při jeho vnitřním užití. Představa, že alkohol zabije všechny viry a bakterie na povrchu sliznice nosohltanu, je bohužel milná. Efekt je úplně opačný. Alkohol totiž oslabuje obranyschopnost zasažené sliznice, a tak se na ní vetřelcům daří mnohem lépe přežívat. Prolití krku trochou ovocného destilátu tak nemocnému nepomůže, ale naopak mu může uškodit. Pokud vás navíc bolí v krku či máte rýmu, nemoc už bývá rozšířena po celém těle, jehož imunitu alkohol také snižuje. Není od věci připomenout si, že některé viry jsou proti alkoholu velmi odolné. Jde například o rhinoviry, které způsobují rýmu. Nachlazení se tedy díky alkoholu nezbavíte.
Alkohol a chřipka
Naopak chřipkový virus alkohol spolehlivě ničí. Ovšem i v tomto případě platí výše uvedené. Tělo bojující proti nemoci by se nemělo navíc vysilovat odbouráváním alkoholu. Stejně tak je na tom i účinek na sliznice, které se pak chřipkovému viru hůře brání. Nezapomínejte také, že chřipka je poměrně závažné virové onemocnění, na které někteří oslabení pacienti dokonce umírají. Ani v případě chřipky tedy nelze konzumaci alkoholu doporučit. Přepít chřipku alkoholem tedy rovněž nejde.
Jak se snášejí s alkoholem antibiotika?
Samostatnou kapitolou je kontraindikace alkoholu a antibiotik. V žádném případě nelze doporučit pití alkoholu v okamžiku, kdy berete antibiotika, a to ani v případě, že je tzv. dobíráte.
Může sloužit alkohol jako prevence proti nemocem?
Skončeme dobrou zprávou. Alkohol může za jistých podmínek sloužit jako prevence proti nemocem. Kvůli agresivnímu počínání na sliznicích by však nemělo jít o oblíbený ovocný destilát, ale raději o sklenku vína či piva. Většina lékařů i vědců se totiž shoduje, že umírněná konzumace piva nebo vína může mít pozitivní vliv na zdraví člověka, což se může projevit i na obranyschopnosti jeho organismu. Naopak větší dávky alkoholu mají ryze negativní důsledky na imunitu člověka. Ona „desinfekční štamprlička“ tak nemůže být brána jako ani jako lék, ani jako prevence proti nemocem. Bohužel.