Nejčastější mýty ve světě fitness – III.

Dnešním dílem završujeme sérii článků na téma nejčastějších fitness mýtů. První část byla věnována kuchyňskému prostředí, v té druhé jsme nahlédli do temných zákoutí posiloven a pohybu jako takového. V tomto posledním spojíme obě dvě sféry dohromady a doufáme, že vám níže vyvrácené mýty pomohou na vaší cesté za zdravým životním stylem.

Odpočinek je pro slabochy

Možná jste se už setkali s člověkem, který se v posilovně objevuje tak často, že už by tam mohl začít bydlet. Mezi námi se pohybuje stále velké procento sportujících nadšenců, kteří mají v hlavě zakódováno „čím více hodin ve fitku, tím více svalů“ nebo „odpočinek je jen pro slabochy“. Opak je ale pravdou. Nejenže tělo v odpočinkových dnech nabere potřebnou energii pro další sportovní výkony, ale zároveň dochází k opravě a následnému růstu svalových vláken, jež se poničila vlivem silového tréninku. Tímto vás samozřejmě nechceme odrazovat od jakéhokoliv pohybu, ba naopak je vhodné být aktivní minimálně 60 minut každý den (opravdu minimálně, jelikož 1 hodina pohybu je jen malé procento z celých 24 hodin), obzvlášť v dnešní sedavé době. Konkrétně ale silové cvičení je dobré zařazovat během týdne maximálně 4x, nejlépe s rozdělením svalových partií, aby měly svaly dostatečný čas na regeneraci a nedocházelo tak ke zraněním. Během odpočinkových dní se tak můžete věnovat například běhu, jízdě na kolečkových bruslích, na kole, procházkám nebo odpočinku jako takovému.

Ovšem každý z nás je individuální, proto pokud někomu vyhovuje silový trénink vícekrát než 4x v týdnu a jeho tělo tím netrpí, je to úplně v pořádku. My sami bychom měli poznat, kde máme určité hranice.

Lidské tělo není stroj a pokud mu pravidelně nevěnujete dostatek času na dobití baterií, dříve či později může začít protestovat. A zdraví máme jen jedno.

Tuky ne, po nich se tloustne!

Ať už tuky nebo sacharidy, ani jedna z těchto makroživin není zodpovědná za nabírání tukové hmoty na našem těle. Na čem v první řadě záleží, je celkový energetický příjem. Tedy pokud je energetický příjem (jídlo, případně nápoje, které zkonzumujeme) nižší než energetický výdej (cvičení, pohyb, funkce těla v klidovém režimu), samozřejmě smysluplně nastaven, dochází k úbytku tukových zásob. Pokud je ale energetický příjem vyšší než energetický výdej, dochází naopak k nárůstu tukových zásob. Výjimkou může být sportující člověk, který chce nabírat svalovou hmotu a ví, jak s konkrétnimi makroživinami a celkovým energetickým příjmem zacházet. Ale to bychom odbočili k jinému tématu.

Tuky v našem jídelníčku zastávají důležitou roli jednak proto, že se v nich rozpouští vitaminy A, D, E a K, dochází díky nim ke správné funkci hormonů a také jsme jejich konzumací déle zasycení. Bonusem zařazení zdravých tuků do stravy je lepší chuť jídla (porovnejte si například u kuřecího masa vařeného na vodě a masa smaženého na lžičce kvalitního oleje).

Vhodným zdrojem tuků jsou například ořechy, ryby, různá semínka, olivový (studená kuchyně – saláty) či řepkový olej (tepelná úprava), ořechová másla, vejce, avokádo, vysokoprocentní hořká čokoláda.

Zdravé tuky jsou skvělými pomocníky pro správnou funkci našeho těla, nezapomínejme, v rozumném množství, na jejich příjem.

Věříme, že vám naše články pomohly trochu ujasnit, jak se věci mají. Ve své podstatě platí, tak jako ve všem i ve zdravém životním stylu, jednoduché pravidlo – řídit se selským rozumem a nic nehnat do extrémů. Zkrátka ani v této sféře našeho života nehledat žádnou vědu a složitosti.

Nenuťte se do sportovních aktivit, které vám nic neříkají a dělejte ty, které vám dělají radost. Jezte kvalitní a plnohodnotné potraviny. Buďte na čerstvém vzduchu. A dopřejte si odpočinek, relax a nestresujte se tím, jestli jste k večeři snědli o pár zrníček rýže navíc.

Děláte to pro sebe, užijte si to!