Cvičení pro začátečníky: Jak začít a udržet se motivovaný

Cvičení je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zdraví a pohodu. Cvičení vám pomůže zlepšit svou fyzickou kondici, posílit svaly a kosti, snížit stres a depresi, zvýšit sebevědomí a energii, a předcházet nebo léčit některé chronické nemoci. Ale jak začít cvičit, když jste úplný začátečník? A jak se udržet motivovaný, abyste nepřestali?

Zde je několik tipů, jak začít a udržet se motivovaný při cvičení:

  • Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu a délku cvičení. Není nutné hned běhat maraton nebo zvedat těžké činky. Začněte s něčím, co vám dělá radost a co je pro vás snadné, jako je procházka, jízda na kole, plavání, jóga nebo tanec. Cvičte alespoň 3x týdně po 20-30 minutách a postupně přidávejte další minuty nebo cviky, podle toho, jak se cítíte.
  • Nastavte si reálné a konkrétní cíle. Místo toho, abyste si řekli, že chcete zhubnout nebo zlepšit svou kondici, si stanovte, kolik kilogramů chcete zhubnout, nebo jak dlouho chcete běhat bez zastavení. Také si stanovte termíny, kdy chcete dosáhnout svých cílů, a sledujte svůj pokrok. Například si můžete říct, že chcete zhubnout 5 kg do konce roku, nebo běhat 5 km do konce měsíce. Můžete si vést deník cvičení, kde si zapisujete, co jste dělali, jak dlouho a jak se cítíte. Nebo si můžete stáhnout nějakou aplikaci, která vám pomůže měřit a zaznamenávat vaše cvičení, jako je například [Runkeeper] nebo [Fitbit].
  • Najděte si cvičebního parťáka nebo se připojte k nějaké skupině. Cvičení s někým jiným vám pomůže zvýšit vaši motivaci, zábavu a zodpovědnost. Můžete si domluvit pravidelné schůzky s vaším kamarádem, rodinným příslušníkem nebo kolegou, a společně cvičit, povídat si a podporovat se. Nebo se můžete připojit k nějakému cvičebnímu kurzu, klubu nebo komunitě, kde se setkáte s lidmi, kteří mají stejné zájmy a cíle jako vy. Například si můžete najít nějaký [běžecký klub] nebo [jógové studio] ve vašem okolí, nebo se zaregistrovat na nějakou [online platformu], kde můžete cvičit s lidmi z celého světa.
  • Odměňujte se za své úspěchy. Cvičení by nemělo být jen povinnost, ale také zdroj potěšení a hrdosti. Když dosáhnete nějakého svého cíle, nebo když uděláte něco, co jste dříve nedokázali, pochvalte se a odměňte se něčím, co vás potěší. Například si můžete koupit něco hezkého, zajít do kina, nebo si dopřát nějakou dobrotu. Ale pozor, aby vaše odměny nebyly v rozporu s vašimi cíli. Například, pokud chcete zhubnout, neodměňujte se velkou porcí zmrzliny, ale raději si dejte nějaké ovoce nebo jogurt.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou začít a udržet se motivovaný při cvičení. Pamatujte, že cvičení je prospěšné pro vaše tělo i mysl, a že je nikdy není pozdě začít. Takže neváhejte a pusťte se do toho!