Individuální sport, známý jako kulturistika, je disciplína, u které je cílem dosáhnout požadovaného vzhledu těla. Mezi hodnotící faktory patří jak mohutnost, tak i vyrýsovanost svalové hmoty. Svaly k růstu v těle stimuluje růstový hormon (hGH, human growth hormone).
Co je to růstový hormon?
Část mozku, konkrétně hypofýza, má za úkol produkovat hormony. Jedním z těchto hormonů je i růstový hormon, který stimuluje růst kostí a tělesných tkání jako jsou svaly, kůže, orgány. Jeho hladina v těle kolísá, vždy v závislosti na denní době. Nejvíce se do krve vyplavuje hormon ve spánku. Nejvyšší význam má hGH v dětství, následně v pubertě, kdy jeho hladina výrazně vzroste.
Jelikož růstový hormon zaručuje nárůst svalové hmoty, je pro kulturistiku důležitým komponentem. Také vede k lepšímu zotavení se ze zranění a výrazně zlepšuje syntézu kolagenu, který je důležitý pro kosti.
Růstový hormon v kulturistice
Při léčbě růstových nemocí se nejdříve používal růstový hormon získaný z mrtvých těl. U pacientů se pak začaly projevovat vedlejší účinky, proto se od jeho používání opustilo a v roce 1985 byl nahrazen biosyntetickým. To vedlo mimo jiné ke vzniku nového trhu na poli kulturistiky.
Kombinací hGH s anabolickými steroidy vede ke znásobení regenerativních účinků. Růstový hormon se dostal do podvědomí nejen profesionálním sportovcům, ale i těm amatérským, kteří začali hGH používat díky jeho pozitivním účinkům. Ty však souvisí i s vedlejšími nežádanými účinky. Při malých terapeutických dávkách se jedná o nadýmání, syndrom karpálního tunelu nebo zvýšení krevního tlaku. Vysoké dávky však u dospělých jedinců mohou vyvolávat akromegalii, nadměrný růst hlavy, končetin nebo prstů. Také orgánům hrozí zvětšení. Ovšem ani to nezastaví kulturisty od používání biosyntetického růstového hormonu.