Může vám nová „zázračná pilulka“ pomoci zhubnout?

V průběhu let vědci a výrobci navrhli tisíce prášků na hubnutí, doplňků a zařízení, jejichž cílem je pomoci lidem s nadváhou zbavit se kil. Jeden z nejnovějších a nejvíce kontroverzních vynálezů z hlediska hubnutí je tobolka, která dočasně nabobtná v trávicím traktu, čímž se budete cítit plnější, než ve skutečnosti jste. Nedávno byla provedena studie, která měla určit, jak bezpečná a efektivní tato revoluční „hubnoucí piluka“ skutečně je, a výsledky jsou nyní částečně k dispozici.

Studie byla provedena na dvou různých skupinách lidí: jedna skupina dostala placebo, druhá skupina dostala hubnoucí pilulku. Zatímco skupině placebo se podařilo ztratit přibližně 4% jejich hmotnosti v průběhu tříměsíční studie, skupina, které byla podávána skutečná pilulka, těm se podařilo ztratit přibližně 6% jejich tělesné hmotnosti, a tím se částečně prokázala účinnost této pilulky.

Studie byla provedena na 128 lidech trpících nadváhou nebo obezitou. Tito lidé byli pověřeni vzít si pilulku před večeří a obědem, spolu s půl litrem vody. Nejen že byli poučeni o tom, jak pilulku užívat, ale zároveň jim byla pozměněna strava na nízkokalorické potraviny. Generální ředitel a výrobce pilulky tvrdí, že rozdíly mezi skupinou užívající placebo a druhou skupinou by byly podstatně vyšší v případě, že by subjekty brali pilulky delší dobu.

Tato inovativní hubnoucí pilulka byla vytvořena společností Gelesis, která žádá FDA o okamžité schválení jejich produktu a k okamžitému vypuštění na trh. Dr. Arne V. Astrup, vedoucí oddělení výživy, sportu a cvičení na univerzitě v Kodani řekl, že tato pilulka může být ve skutečnosti bezpečnější a účinnější než mnoho jiných léku na hubnutí na trhu, jelikož neobsahuje žádné chemické látky, které ovlivňují chuť k jídlu.

Výsledky studie jsou ale stále diskutabilní a odborníci dosud neměli čas je správně analyzovat. Někteří odborníci na zdravou výživu a hubnutí oběcně říkají, že by to mohla být „další velká věc“ v tomto průmyslovém odvětví. Jiní tvrdí, že mírný 2% rozdíl mezi skupinou placeba a skupinou, která opravdu pilulku užívala je téměř irelevantní.

Gelesis je soukromá společnost se sídlem v Bostonu, jejichž hlavním cílem bylo vytvořit inovativní pilulku na hubnutí, která by měla stejný účinek jako chirurgický zákrok za účelem hubnutí, aniž by byla tak invazivní. V průběhu let došlo k prodeji mnoha léků na obezitu, ale jejich prodeje byly poměrně skromné, zejména z důvodu nedostatečné účinnosti, jakož i bezpečnostních otázek spojených s jejich používáním. Nicméně, tato nová pilulka na hubnutí je očekávána s velkými nadějemi.

Mechanismus účinku této pilulky není složitý: pilulka je viděna spíše jako zdravotnický prostředek, než jako pilulky. Je vyrobena z malých částeček, které se automaticky „nafouknou“ v žaludku, když přijdou do přímého kontaktu s vodou. Tyto malé částice se zvětší na 100 násobek své normální velikosti a obvykle se mísí s potravou, což vytváří větší objem, který vás naplní rychleji a efektivněji. Částice se pak pomalu změnšuje jak prochází střevy, až nakonec jí bez problému vyloučíte.

Tato pilulka je podobná balónkům, které jsou vloženy do žaludku pacienta, a pak se pomalu zvětší. Předpokládá se, že Gelesis100 může být mnohem bezpečnější a efektivnější. Pokud bude výrobek schválen v blízké budoucnosti, bude vypuštěn na trh jako jeden z nejbezpečnějších, nejrychlejších a nejúčinnějších způsobů, jak zhubnout. Výhoda je to především mezi těmi, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní. Mohou se tak zbavit svých problém, aniž by museli podstoupit chirurgický zákrok, nebo invazivní léčbu.