Snad každý, kdo si kdy koupil iPhone, slyšel od nějakého svého kamaráda, aby si ho: „hacknul“, „jailbreaknul“, „breaknul“, „odemknul“ a podobně. Spousta lidí vám řekne, že to má super výhody jako stahování her a aplikací zdarma, instalování různých doplňků, které telefon vylepší a podobně. O druhé stránce jailbreaku samozřejmě nikdo nemluví a proto byste měli jailbreak raději zvážit. Podíváme se tomu pod pokličku.
Jak iPhone „breaknu“?
V dnešní době není iPhone jailbreaknout vůbec složitá práce. Většinou nám stačí jeden program, který udělá vše za nás a my už se pak těšíme jen z čerstvě odemknutého telefonu. Například software s názvem PanGu je velice jednoduchý. Stačí připojit iPhone nebo iPad k počítači a pouze klikat na tlačítka na obrazovce, nelze tedy téměř nic pokazit. Kdekoliv ale o jailbreaku čtete, tak vás důrazně upozorňují, aby jste si svůj přístroj nejdříve zálohovali. Má to svůj důvod.
Software pro jailbreak iPhonu a iPadu stáhnete zde: http://en.pangu.io. Dočtěte prosím článek a zhodnoťte jailbreak vašeho zařízení.
„Výhody“ jailbreaku
Pro někoho jsou výhody jailbreaku jednoznačné – hry a aplikace zdarma, a to i ty placené. Jailbreak toto umožňuje, jelikož si pomocí různých čínských aplikací můžete do svého zařízení stahovat tzv. cracknuté hry a aplikace. U těchto aplikací byla prolomena ochrana vůči kopírování a lze je ted spustit na jakémkoliv zařízení, ikdyž jste hru, či aplikaci nekoupili. Dále lze měnit i kompletní vzhled a funkce telefonu. Lze měnit ikonky, přidávat funkce a různá vylepšení, která opravdu mohou vylepšit váš přístroj a přidat tak funkce, které pravděpodobně nikdy v oficiální verzi iOS neuvidíme. Pravděpodobně to má svůj důvod, jelikož většina těchto doplňků jsou programována amaterskými programátory a nelze tak zaručit jejich bezchybnost a bezpečnost.
Nebezpečí jailbreaku
Jailbreakem můžete poškodit systém telefonu a několikrát se i stalo, že se poničila i speciální paměť, ve které je systém uložen. V tuto chvíli byste přišli o záruku. Samozřejmě jailbreak lze smazat a to tím, že iPhone obnovíte pomocí iTunes. S tímto odemknutým systémem ale přichází samozřejmě i řada problémů. Systém se stává často nestabilním, aplikace a hry na něm se můžou a dokonce pravděpodobně budou neočekávaně vypínat a podobně. Často také dochází k neočekávaným restartům a někdy i k daleko rychlejšímu vybíjení baterie. V poslední době se dokonce objevil i virus, který napadá právě jailbreaknutá zařízení tím, že si stáhnete nějakou cracknutou hru. Tento virus se uhnízdí ve vašem zařízení a může vám prý ukrást i vaše osobní data. Po čase se přístroj začíná zpomalovat, jelikož se systém zaplácá všemi různými doplňky, které spolu nedokážou dobře pracovat. Tím se dostáváme znovu k časté nestabilitě systému. Mluvím z vláštní zkušenosti, kdy jsem měl již několik jailbreaknutých iOS zařízení a vždy jsem to po čase musel dát pryč, jelikož se zařízení občas už skoro nedalo ani používat. Obzvlášť u iPhonu vás může tato sranda přijít i velmi draho. Některé aplikace od alternativních vývojářů v sobě mohou nést kódy, které vám na pozadí posílají sms na extra zpoplatněná čísla. Tento problém se objevil spíše u starších verzí systému iOS, dnes to bývá spíše vzácnost, ale nikdy nevíte, kdo s tím přijde.
Tak jak tedy?
Říci ano, či ne, je poměrně složité. Záleží pouze na vás, co od iOS zařízení potřebujete a očekáváte. Pokud nechcete platit za hry a aplikace, chcete se v systému hrabat a dokážete si software popřípadě sami opravit, tak jailbreak je pro vás to pravé. Pokud ale potřebujete s vaším přístrojem denně pracovat, potřebujete, aby aplikace, volání a sms zprávy fungovaly tak jak mají a systém byl stabilní a baterie vydržela, tak vám bych jailbreak určitě nedoporučil. Navíc jestli si nejste jistí, že případné problémy s jailbreakem dokážete sami opravit, tak jailbreak také neinstalujte.
Nakonec zajímavé video, kde vývojáři přenesli grafické prostředí z Apple Watch na iPhone
https://www.youtube.com/watch?v=AYtwybRqZa8