Spěch, stres a únava… Dopřejte svému tělu také očistu v podobě klíčků, které jsou plné vitamínů a živin. Nemusíte pro ně dokonce ani do obchodu, vypěstujte si je lehce v pohodlí domova.
Detoxikační účinky naklíčených semen luštěnin, obilovin a jiných rostlin byly známy již za dob Aztéků a nyní se konečně dostávají zpět do popředí. Klíčky jsou velmi lehce stravitelné a jsou tak vhodným nutričně bohatým doplňkem stravy, při pravidelném užívání vám napraví trávení, zbaví vás únavy a posílí celý organismus.
Proč klíčky jíst
Klíčky určitě přidejte do své životosprávy, protože jsou bohatým zdrojem vitaminu A, skupiny B, C i E. Při klíčení se navíc přeměňují škroby na cukry, tudíž do sebe dostaneme jejich konzumací spoustu enzymů. Mají také bohatý obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin a minerálních prvků, jako je např. fosfor, draslík, hořčík, vápník a železo.
Veškeré tyto živiny jsou důležité obzvláště pro vyvíjející se dětský organismus, klíčky dopřejte tedy nejen sobě, ale především svým ratolestím.
Vypěstujte si doma své klíčky
Klíčky jsou v dnešní době již snadno dostupné v různých obchodech, ovšem pokud chcete mít zaručenou bio kvalitu, je nejlepší si je nechat vyklíčit přímo doma. Nemusíte mít obavy, jelikož je to opravdu snadné, zvládne to v podstatě každý.
Koupená semínka opláchněte ve vodě, abyste se zbavili nečistot a slupek. Takto opraná semena dejte na noc do vody nabobtnat, druhý den vodu slijte a semínka znovu celé propláchněte. Nyní je dejte naklíčit, můžete využít například klasickou PET lahev nebo speciální nakličovací misku, která vám usnadní práci. Nejdůležitější je, aby semínka nebyla namočená ve vodě, pouze je musíte několikrát denně pořádně propláchnout. PET lahvi odřízněte hrdlo a do dna udělte několik malých dírek (takových, aby jimi semínka neprošla). Pak do ní semínka nasypte, přičemž je musíte alespoň 3x denně proplachovat. Umístěte je nejlépe do tmavé místnosti, tím získají svou křehkost. Asi po 3 až 4 dnech jsou klíčky připraveny ke konzumaci.
Pokud chcete, aby klíčky obsahovaly i chlorofyl, umístěte je poslední den na světlo, aby zezelenaly. Na závěr klíčky propláchněte přes cedník vodou a nechejte pořádně osušit, takto připravené klíčky můžete uchovávat nejlépe v uzavíratelné plastové nádobě v lednici, a to až po dobu 7 dnů.
Která semena si můžete nechat naklíčit
- obiloviny – žito, oves, pšenici, ječmen a špaldu
- luštěniny – čočku, mungo, sójové boby, hrách a cizrnu
- brukvovité – ředkvičku, zelí, brokolici, řeřichu a hořčici bílou
- olejniny – sezam, dýni, len a slunečnici
- pseudoobiloviny – proso, amarant nebo pohanku
- další – česnek, pór, vojtěšku, pískavici, tykev, koriandr či řepu salátovou
Pokud s konzumací teprve začínáte, postačí vám denně jedna lížíce klíčků, kterou můžete přidat například do zeleninového salátu, jogurtu, nebo jen tak na chleba.
Tip na závěr
Vodu, kterou proplachujete klíčky, použijte k zálivce květin, jsou v ní totiž obsaženy minerály, které by přišly nazmar.
Autor: Soňa Zimčíková – Život s dietou.cz