5 zlozvyků, které vás nutí jíst nezdravě

Mít na něco pořád chuť, to je asi ta nejhorší věc. Stačí už jen chvíle k tomu, aby jste pokořili svůj triumf v hubnutí, ale ne, tohle jídlo prostě nepočká – pojď k mamince.. Ve většině případů se snažíme té chuti odolat a dát si i třeba něco zdravého a dobrého, ale lenost a chuť nás prostě přemohou a dáme si raději něco rychlého a nezdravého. Ve všech případech ale bývá něco, co mají tyto chutě společného a když se na to zaměříme, můžeme je udržet na uzdě.

Zbytečné hladovění

Celý den něco děláte a ani si neuvědomujete, že vaše tělo potřebuje jíst. Zjistíte to až ve chvíli, kdy se zastavíte a najednou dostanete hlad a hlavně chuť. Potřeba je silná, času je málo, to co je nejblíž vyhrává. Jaká náhoda, že to většinou bývá nezdravé. Za všechno může totiž toto zbytečné hladovění a tím způsobená nízká hladina cukru v krvi. Jelikož tělo tyto cukrové výkyvy velice prožívá, tak vás donutí nacpat se něčím, co obsahuje rychlé cukry, které vám poskytnou rychlý přísun energie. Hlad vás v rychlosti opustí, ale ne na dlouho. Tato situace se dá jednoduše řešit! Pokud budete pravidelně v průběhu dne svačit a vaše sváča bude kombinací bílkovin, celozrnného pečiva a zdravých tuků, tak vaše tělo bude tuto svačinu pomaleji zpracovávat a hlad s chutí budou tu a tam na dlouhou dobu. Díky tomu už vás nenapadne, že ty chipsy vypadají tak dobře a ještě když jsou slaninové..mmmm.. Zapomínáte jíst? Nastavte si budíka!

 

Chronická nevyspalost

Já vím, ty seriály někdo zkouknout prostě musí a to že je zítra škola, nebo práce, to je vedlejší. Časté ponocování a s ním chronická nevyspalost jsou také příčinou našich chutí. Jelikož je člověk stále unavený a nevyspalý, tak podvědomě vyhledává rychlé zdroje energie v potravě, což bývají zrovna ty nejvíce nezdravé.  Jedinou možností jak se této chutě při nevyspalosti zbavit, je se buď jít vyspat, nebo mozek zaměřit na něco jiného. Pusťte si třeba Fancy od Iggy Azalea a choďte po ulici jako hvězda.

 

Stres a nátlak

Pokud býváte často zahlceni různými termíny, do kdy musí být něco hotové, nebo jste neustále pod nějakým tlakem, tak si můžete být jistí, že vaše chutě mají tendenci explodovat. Člověk je velice emotivně ovlivnitelný a proto emoce ovlivňují i jeho chuť k jídlu. Stres je přímo magnet na chutě a proto člověk ve stresu hledá útěchu právě v jídle a to co nejvíce mastném a nezdravém. Zkuste se raději uvolnit, poslouchat oblíbenou hudbu, vyrazit na chvíli někam s přáteli (ne na jídlo). Můžete si také zkusit napsat seznam vašich starostí a postupně je začít řešit, jednu po druhé.

 

Naštvanost

Spousta dospělých lidí používá jídlo jako takovou uklidňující terapii, když jsou vystaveni záchvatu vzteku. Lidé si myslí, že chutě se budou více a více zhoršovat, pokud je neukojíme. Ale chutě pracují úplně stejně, jako ostatní lidské emoce – přicházejí a odcházejí. Pokud si dáte přísný zákaz na 5-10 minut něco jíst, když máte chuť, tak se jděte třeba projít, nebo zabavte svou mysl a uvidíte, že chuť se zachvíli ztratí. Důležité je soustředit na tuto chvíli své myšlenky na něco jiného – ale ne na jídlo.

 

Možnost si koupit nezdravé jídlo

Snažit se odolat něčemu, co máme před sebou, silou vůle, je téměř nemožné. Pokud váš kolega přinese koblihy, tak většina z nás by určitě neodmítla. Nebo když jdete z nočního tahu a v nočním oparu se na vás rozsvítí obrovský žlutý nápis Mc Donalds – to je pravděpodobně nejhorší. Vše je o tom vyhýbat se těmto možným střetům s místy, kde vás může chuť ovlivnit k tomu, aby jste jedli nezdravě. Například skvělý tip je nechodit do obchodu s potravinami hladoví. Pokud jste hladoví, tak vaše mysl je ovlivněna momentální chutí na něco a pak váš nákup také tak vypadá. Pokud ale jdete najedení, vaše mysl nemá zbytečné chutě a dokáže se soustředit opravdu na výběr toho nejlepšího pro vás. Pokud ale už váš kolega opravdu přinese koblihy, řekněte si, že si je můžete koupit kdykoliv a že teď tahle kobliha zdarma vám za to nestojí.